Dodaj do ulubionych

Demonstracja w stolicy, strajk w całej Polsce

Przedsiębiorcy leśni zaostrzają protest przeciwko polityce Lasów Państwowych.
2 października będą nie tylko demonstrować w Warszawie, lecz także w całej Polsce.

Jak już pisaliśmy w tym dniu planowany jest przyjazd do stolicy blisko 5 tys. zulowców z całej Polski. Protestujący przejdą trasą od stadionu „Skry” przy Wawelskiej 3, ulicami: Wawelską, Chałubińskiego, Boya-Żeleńskiego, Bagatela, Al. Ujazdowskie pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Tam planowane jest: odpalenie pilarek, przemówienia, konferencja prasowa z mediami, przekazanie petycji przedstawicielom Pani Premier.

Jednocześnie w tym samym dniu ma się odbyć w całej Polsce strajk ostrzegawczy firm leśnych. Ogłosili go już Przedsiębiorcy z Komitetu Protestacyjnego – Mariusz Rakowski i Robert Gruszka. 
Zwracają się oni z prośbą do wszystkich przedsiębiorców leśnych w całej Polsce, aby jeśli nie mogą przyjechać na protest 2 października do Warszawy, tego dnia nie poszli do pracy w lesie.
– Taki strajk w dniu protestu będzie bardzo ważną manifestacją poparcia dla naszych wspólnych postulatów – mówi Robert Gruszka, przedsiębiorca leśny z Ośna Lubuskiego, organizator wcześniejszego protestu w Szczecinie.
 Wtóruje mu Mariusz Rakowski ze Szczecinka, który był organizatorem pierwszego protestu w Szczecinku.

Zbierane są również podpisy pod czterema głównymi postulatami protestujących.


Ogólnopolski protest firm leśnych odbędzie się pod egidą Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie.


Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych
Komitet Organizacyjny Protestu
Warszawa, 2 października 2015 r

Jedna czwarta powierzchni naszego kraju zarządzana jest przez ponad 26 tys. pracowników administracji Lasów Państwowych. Jest to Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe obejmujące 7,6 mln ha powierzchni i pozyskujące około 38 mln m³ drewna rocznie, co stanowi około 95% podaży tego surowca w Polsce.
 Niemal wszystkie prace związane z pozyskaniem, zrywką i zagospodarowaniem lasu zlecane są przez Lasy Państwowe prywatnym firmom zewnętrznym - Zakładom Usług Leśnych. Około 4 tys. takich firm zatrudnia w różnych formach blisko 60 tys. pracowników. Praca tych ludzi jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania całego sektora leśno-drzewnego.
 Mówimy o gałęzi gospodarki wytwarzającej aż 9% wartości produkcji całego polskiego przemysłu, która nie może sprawnie funkcjonować bez stabilnych dostaw drewna z Lasów Państwowych, a przygotowanie tych dostaw jest niemożliwe, bez sprawnego przebiegu prac leśnych.
Proces dezintegracji rynku usług leśnych trwa od wielu lat. Prowadzone rozmowy z administracją leśną są jednostronne i nie przynoszą żadnych zmian na lepsze, a wręcz przeciwnie. Nasza sytuacja od 8 lat wciąż się pogarsza. Pracownicy pracując coraz ciężej i wykonując większy zakres prac otrzymują relatywnie mniejsze wynagrodzenie.
Nasza wytrzymałość fizyczna i psychiczna przekroczyła masę krytyczną. Nie zgadzamy się, aby urzędnicy z Lasów Państwowych traktowali nas jak mało inteligentną, tanią siłę roboczą. Zmuszając nas i rzeszę mieszkańców śródleśnych osad wiejskich do niewolniczej, kilkunastogodzinnej pracy przez 6 dni w tygodniu.
Leśnicy z Lasów Państwowych moralnie odpowiadają za rosnącą liczbę wypadków przy pracach leśnych, wynikających z konieczności pracy ponad ludzkie siły pracowników zakładów usług leśnych i za przybywających inwalidów oraz rencistów leśnych.
 
Szanowni Państwo!
Głównym celem naszego protestu jest poprawienie egzystencji szeregowego pracownika zatrudnionego przy pracach leśnych. Podobnie jak górnik, nauczyciel czy pielęgniarka, on też ma prawo do legalnego zatrudnienia, urlopu, ubezpieczenia, opieki lekarskiej i uczciwej zapłaty za swoją pracę. Pracując w deszczu, upale, na mrozie i śniegu, obsługując niebezpieczne maszyny naraża się na kalectwo i śmierć.
Walczymy o dobro pracowników firm leśnych. Nie mogą oni być wyzyskiwani przez nieuczciwie działające firmy, które są zmuszone do tworzenia szarej strefy i pracy „na czarno” przez warunki stworzone przez Lasy Państwowe.
Dlatego zmuszeni jesteśmy protestować. Prosimy, przyłączcie się do walki o godziwe życie i płacę dla pracowników firm leśnych.
 



PROGRAM


2 października, piątek, Warszawa
 
Organizator: Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych
 
Manifestacja firm leśnych (przedsiębiorców leśnych i pracowników firm leśnych)


11.00 - 11.30 Zbiórka. Parking przy ulicy Wawelskiej 3, przy stadionie „Skry”. Wyznaczenie porządkowych.
11.30 – 12.00 Uformowanie kolumny i przygotowanie do wymarszu. Omówienie zasad bezpieczeństwa i logistycznego układu.
12.00 – Otwarcie manifestacji przez przewodniczącego. Przemówienie Prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych do manifestujących.
12.05 – Wymarsz w kierunku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ulicami: Wawelska, Chałubińskiego, Boya-Żeleńskiego, Bagatela, Al. Ujazdowskie – wg mapki

13.00 – 13.30 Dotarcie przed siedzibę pani Premier – konferencja prasowa z mediami, odpalenie pilarek, przemówienia, przekazanie petycji. Spotkanie z przedstawicielami Pani Premier.
13.30 – 14.00 Powrót do parkingu przy ulicy Wawelskiej 3 tą samą trasą - zorganizowane przejście całą grupą.
14.00 – 14.15 Zamknięcie manifestacji przez prowadzącego na parkingu.
14.15 – 15.00 Poczęstunek, rozmowy, wyjazd do domów.

 

Mapa protestu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz postulaty firm leśnych (link).

 

Koszt organizacji protestu to co najmniej 50 tys. zł. - Zbiórka pieniędzy na protest (link).

 

Trwa zbiórka podpisów pod CZTEREMA KLUCZOWYMI KWESTIAMI dla firm leśnych: link

 

Ogłoszono strajk ostrzegawczy firm leśnych w dniu protestu w Warszawie 2 października: link

 

 

 Chcesz mieć informację o proteście zawsze przy sobie? Wydrukuj dokumenty (zamieszczamy je w plikach pdf - wygodnych do wydrukowania):

List przewodni protestu

Petycja

Program protestu

Zbiórka pieniędzy na protest

Cztery kluczowe kwestie: zbiórka podpisów

Strajk ostrzegawczy




Dodano 14:08 25-09-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama