Dodaj do ulubionych

Jakie wytyczne?

Jednolite zasady zamawiania usług leśnych miały ograniczyć szarą strefę i nieuczciwą konkurencję, na razie budzą wątpliwości zuli.

Lasy Państwowe zaproponowały nowe wytyczne w sprawie jednolitych zasad zamawiania usług z zakresu gospodarki leśnej. Opracowała je specjalna komisja powołana przez dyrektora generalnego LP. Wytyczne przedstawiono na spotkaniu przedsiębiorców leśnych z dyrekcją generalną LP w Warszawie, 3 września. Przedsiębiorcy leśni już wytykają im niedociągnięcia. Po zapoznaniu się z treścią dokumentu wysłali listy do Dyrektora Generalnego LP z uwagami do opracowanych wytycznych.

Będzie tylko 5 proc. więcej
Na razie wiadomo, że w założeniu do planu finansowego LP na rok 2016 ma być uwzględnione planowanie kosztów prac leśnych, uwzględniające lokalne warunki rynku usług leśnych, tak by umożliwić ich rozwój. Zarządzenie w tej sprawie jest już jest już przygotowane do podpisu u dyrektora generalnego.
– Nie oszczędzamy na usługach leśnych, jednak, skoro po przetargach w nadleśnictwach pozostają niewydane pieniądze to znaczy, że coś w obecnym systemie jest nie tak. Dlatego właśnie są tworzone wytyczne – wyjaśniał dyrektor generalny LP Adam Wasiak.– Chcemy też zmodyfikować ten nieszczęsny katalog. I tu bijemy się w pierś, bo powstały przy jego nowelizowaniu błędy, wynikające też z tego, że naszych prac nie konsultowaliśmy z firmami leśnymi – przyznał Wasiak.
Poinformowano, że w planie finansowym na rok 2016 przewidziany jest wzrost kosztów na usługi leśne o pięć proc. w stosunku do planu na rok 2015. Tylko pięć, gdyż LP musi się samofinansować, dlatego podwyżki nie mogą być tak wysokie, jakich oczekują zule. Dyrektorzy RDLP wyliczyli, że na podwyżki potrzebują w sumie 110 mln zł, i te pieniądze, jak powiedział Wasiak, zule dostaną. – Nie oczekujcie jednak podwyżek o 30 procent, bo tego obiecać nie mogę – mówił Wasiak.
Przedstawiciele LP zapewnili, że planowane jest też dofinansowanie tych regionów, które mają obecnie niższe stawki. – Inaczej mówiąc wzrost stawek nie będzie równomierny w całym kraju – poinformował Wiesław Krzewina, wicedyrektor GD LP, jednocześnie stwierdził, że w przypadku rażąco niskich cen LP będą nadal stosować próg 30 proc.


(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 11:52 28-09-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama