Dodaj do ulubionych

Las daje zarobić

Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzono badania wyceny pozaprodukcyjnych funkcji lasu. By dokonać analizy i wyliczeń badacze – prof. dr hab. Tomasz Żylicz i dr Marek Giergiczny  zapytali cztery tysiące osób jakie lasy preferują, jak często w nich bywają i jakie osiągają korzyści? 
Wyniki posłużyły do przeprowadzenia unikatowej w skali kraju analizy – dzięki niej wiemy, że w sezonie letnim ponad połowa z nas odwiedza las przynajmniej raz na pół roku, a zimą jedna trzecia. Ponad 80 proc. z badanych chodzi do lasu, aby spacerować, 44 proc. - na grzyby, na 3. miejscu jest obserwowanie przyrody (33 proc.). Kolejne miejsce zajmuje uprawianie sportów – prawie 13 proc., i zbieranie jagód - ponad 11 proc. Ponad 4 proc. stwierdziło, że chodzi do lasu fotografować, a zaledwie 0,7 proc. wskazało polowanie.
W kwestionariuszu ankiety pytano też, jakie lasy lubią odwiedzać Polacy. Większość uważa, że najlepsze są lasy mieszane, różnorodne z jak najmniejszą wycinką ingerującą w drzewostan. Pytani bardzo cenili sobie także infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną –  miejsca do parkowania i odpoczynku, uporządkowane drogi, a także ścieżki dydaktyczne.
Według badań przeprowadzonych w Zakładzie Ekonomiki Uniwersytetu Warszawskiego, funkcje pozaprodukcyjne naszych lasów oszacowano na około 3,3 mld zł rocznie, czyli około 360 zł z hektara lasu. To bardzo dużo i jak zauważają naukowcy, funkcje pozaprodukcyjne lasów będą w przyszłości rosły, a oczekiwania Polaków, jako użytkowników wspólnego dobra, jakim są lasy, także będą się zmieniały.




Dodano 13:55 29-09-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama