Dodaj do ulubionych

Zarządzenie o szlakach

 

Zarządzenie nr 19 dyrektora RDLP w Szczecinku z dnia 23 kwietnia 2012 w sprawie zasad udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych w nadleśnictwach nadzorowanych przez RDLP w Szczecinku.

§1 Definicja i przeznaczenie szlaków operacyjnych

Szlaki operacyjne są to pasy powierzchni leśnej pozbawione drzew i krzewów, odpowiedniej szerokości i w odpowiednich odstępach, przeznaczone do prowadzenia różnych prac z zakresu pielęgnowania lasu, zabiegów z ochrony lasu i prac pozyskaniowych.

§2 Warunki dla szlaków operacyjnych

Wprowadzam obowiązek udostępniania drzewostanów szlakami operacyjnymi w czasie pierwszego cięcia z pozyskaniem drewna, jako wymóg stosowania technologii przyjaznej środowisku leśnemu. Szlaki operacyjne winny służyć realizacji celu gospodarczego przy spełnianiu poniższych warunków:

  1. Ograniczenie szkód w środowisku leśnym między innymi poprzez ochronę gleby oraz ochronę drzewostanów i odnowień

  2. Optymalizacji technicznej – poprawa organizacji pracy i wzrost wydajności pracy w procesie pozyskania i zrywki drewna

  3. Efektywność ekonomiczna

  4. Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy

§3 Projektowanie szlaków operacyjnych

  1. Przebieg szlaków operacyjnych należy projektować i wyznaczać na etapie sporządzania szacunków brakarskich w drzewostanach objętych zabiegami pielęgnacyjnymi lub przeznaczonych do użytkowania rębniami złożonymi.

  2. Sieć szlaków operacyjnych powinna stanowić element uzupełniający się z istniejącą lub projektowaną siecią dróg, miejscami składowania zerwanego drewna i z liniami podziału powierzchniowego.

  3. W lasach ochronnych szlaki należy projektować jeśli nie spowodują utraty ich funkcji ochronnych

§4 Zasady przebiegu szlaków operacyjnych

Projektowanie szlaków powinno być realizowane po przeanalizowaniu sytuacji na gruncie. Szlaki operacyjne powinny:

  1. Przebiegać w zasadzie prostopadle do rzędów drzew

  2. Przebiegać po liniach najkrótszych do dróg wywozowych z wykorzystaniem istniejących luk, przerzedzeń itp.

  3. Omijać niektóre trudniej dostępne fragmenty drzewostanu, takie jak miejsca podmokłe, oczka wodne, miejsca o dużych spadkach itp.

  4. Zapewniać udostępnianie wszystkich partii drzewostanu, uwzględniając maksymalne dopuszczalne spadki terenu dla stosowanych środków technicznych

§5 Odstęp między szlakami operacyjnymi

Odstęp miedzy osiami sąsiednich szlaków winien być zbliżony do podwójnego wysięgu żurawia maszyny i wynosić nie mniej niż 20 m.

§6 Szerokość szlaku operacyjnego

  1. Szerokość szlaków operacyjnych uzależniona jest głównie od warunków drzewostanowych, a następnie od przewidywanych do zastosowania technologii i środków technicznych do zrywki drewna

  2. Rodzaj sprzętu wykorzystywanego do ścinki i zrywki musi być dostosowany do kategorii cięć

  3. Ze względów bezpieczeństwa i higieny pracy przyjmuje się, że szerokość szlaku operacyjnego będzie większa o 1 do 1,5 metra od szerokości środka technicznego stosowanego do pozyskiwania i zrywki drewna

  4. Maksymalna szerokość szlaku operacyjnego, z uwzględnieniem pkt. 3 powinna wynosić w czyszczeniach późnych 3 metry, w pozostałych kategoriach cięć 4 metry.

§7 Ze względu na zróżnicowanie warunków drzewostanowych dopuszcza się odstępstwa od określonych powyżej zasad. Decyzję o odstępstwie podejmuje nadleśniczy.

§8 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Zarządzenie 1

Zarządzenie 2

Zarządzenie 3

 




Dodano 08:22 17-05-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama