Dodaj do ulubionych

Zebrania w nadleśnictwach

Nadleśnictwach w całym kraju organizują zebrania przedsiębiorców leśnych niezrzeszonych.


Chodzi o wyłonienie reprezentantów przedsiębiorców leśnych niezrzeszonych w żadnych ogólnopolskich organizacjach ich skupiających, do prac w Komisji Wspólnej Lasów Państwowych i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców leśnych.


Przypomnijmy:
zarządzeniem nr 2, Dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski powołał do życia Komisję Wspólną LP i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców leśnych. Komisja, jak czytamy w zarządzeniu, ma „wypracować i utrzymać consensus co do zasad zamawiania usług leśnych”.


Zgodnie z zarządzeniem, w skład komisji mają wejść: 
•    po dwóch przedstawicieli każdej jednostki instytucjonalnej reprezentującej interesy przedsiębiorców leśnych – z głosem opiniodawczym i doradczym
•    pracownicy LP
•    czterech naukowców

Nie ma tu mowy o przedstawicielach przedsiębiorców niezrzeszonych, ale Dyrekcja Generalna LP w
piśmie z 16 marca nakazała, by najpierw w nadleśnictwach wyłoniono po dwóch przedstawicieli przedsiębiorców leśnych niezrzeszonych, a potem ci przedstawiciele wyłonili dwóch przedstawicieli całej RDLP, którzy wezmą udział w obradach Komisji Wspólnej.

 
Termin wyłonienia przedstawicieli przedsiębiorców niezrzeszonych z terenu każdej RDLP ustalono na 26 kwietnia.
W piśmie DGLP zastępca dyrektora generalnego LP Tomasz Zawiła-Niedźwiecki powołuje się na par. 58 i 60 zarządzenia nr 2. Co zapisano w tych punktach:


W par. 58 czytamy o tym, że „zostanie stworzona możliwość udziału w pracach Komisji Wspólnej przedstawicieli instytucji, reprezentujących interes grupowy praktycznie ogółu przedsiębiorców leśnych”.

W par. 60 natomiast mowa jest o tym, że LP zbiorą dane o przedsiębiorcach leśnych z całego kraju, a potem zapytają organizacje zrzeszające przedsiębiorców leśnych, kto jest ich członkiem, a kto nie jest. A następnie, po tej weryfikacji, opracowana zostanie koncepcja „akcji zachęcającej przedsiębiorców leśnych dotąd niezrzeszonych do zrzeszania się, choćby w formie zgrupowań cywilistycznych”.
I tu trudne słowo: cywilistyka to wg. słownika „dział prawa zajmujący się prawem cywilnym”.

We wspomnianym Zarządzeniu nr 2, w par. 68 czytamy,
LINK: Zarządzenie nr 2, że Komisja Wspólna zajmuje stanowisko w drodze consensusu (nikt się nie sprzeciwia) lub w drodze głosowania. Przy czym par. 68 punkt 9 mówi, że „uprawnienia do udziału w głosowaniu przysługuje członkom Komisji Wspólnej, będących przedstawicielami zrzeszeń przedsiębiorców leśnych”. I każdemu przedstawicielowi przysługuje jeden głos.

W par. 69 punkt 4 czytamy dodatkowo, że „do ustalania wagi głosów bierze się za podstawę wartość usług zrealizowanych w przeszłości przez ogół podmiotów, należących do danego zrzeszenia”.

Wynika z tego, że przedstawiciel organizacji skupiającej więcej firm, albo firmy mające większe obroty, ma dużo ważniejszy głos, od przedstawiciela małej organizacji.

Podsumowując, choć w Zarządzeniu nr 2 o powołaniu Komisji Wspólnej mówi się o udziale w Komisji przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców, w nadleśnictwach są wybierani przedstawiciele przedsiębiorców niezrzeszonych, którzy wyłonią z kolei po dwóch swoich przedstawicieli z każdej RDLP do pracy w Komisji.

Zgodnie z interpretacją prawną, jak poinformowała nas DGLP, zebranie przedsiębiorców leśnych w nadleśnictwie czy potem w RDLP stanowi już pewną formę „zgrupowania cywilistycznego”, które może wyłonić swoich reprezentantów do Komisji Wspólnej.

Najprawdopodobniej więc, skład Komisji Wspólnej będzie szeroki. Będą w niej zasiadać przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców (np. SPL, PLIG  – najprawdopodobniej w liczniejszym gronie niż dwóch przedstawicieli każdej organizacji), a także wybrani w RDLP przedstawiciele przedsiębiorców niezrzeszonych.

Pierwsze spotkanie Komisji Wspólnej ma odbyć się pod koniec kwietnia. Zgodnie z zarządzeniem nr 2  Komisja obradować będzie pod przewodnictwem dyrektora generalnego LP.

Warto na koniec przypomnieć, że Komisja Wspólna jest ciałem doradczym dyrektora generalnego LP. Wszelkie ostateczne decyzje, co do kontraktowania usług leśnych będzie podejmował dyrektor, to bowiem na LP, a konkretnie na nadleśniczych ciąży odpowiedzialność za proces kontraktowania usług leśnych.

 




Dodano 12:16 30-03-2016


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama