Dodaj do ulubionych

Konferencja FORMEC po raz piąty w Polsce

Naukowcy i eksperci z 23 krajów wzięli udział w 49 Międzynarodowym Sympozjum Mechanizacji Prac Leśnych - FORMEC. Spotkanie odbyło się w Warszawie w dniach 4-7 września br. Wzięło w nim udział 130 specjalistów z zakresu użytkowania lasu i inżynierii leśnej z całego świata. Organizatorami cyklicznego wydarzenia były: Katedra Użytkowania Lasu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wraz z Zakładem Mechanizacji Leśnictwa Wydziału Inżynierii Produkcji. W tym roku Sympozjum odbyło się pod hasłem: „Od teorii do praktyki – Wyzwania dla leśnej inżynierii”. Skoncentrowano się na kilku zagadnieniach takich jak: pozyskanie drewna, transport, infrastruktura drogowa, ergonomia, maszynoznawstwo, biomasa i certyfikacja gospodarki leśnej.
– Polskie leśnictwo rozwija się bardzo dynamicznie; w ostatnich kilku latach wzrosła zdecydowanie w naszym kraju liczba harwesterów. Mamy się czym pochwalić. Wspólnie z PGL Lasy Państwowe zorganizowaliśmy sesję terenową i muszę podkreślić, że nasi goście byli pod wrażeniem postępu przy wykonywaniu operacji leśnych – powiedział GAZECIE LEŚNEJ prof. Tadeusz Moskalik z Wydziału Leśnego SGGW, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego sympozjum.
Celem międzynarodowych, cyklicznych spotkań ekspertów jest wymiana doświadczeń i informacji na temat wyzwań współczesnej inżynierii leśnej, efektywności wykorzystania sprzętu leśnego i oddziaływania prac leśnych na środowisko naturalne.
W czasie pokazów terenowych uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z technologiami pozyskania drewna z wykorzystaniem harwesterów oraz produkcją szkółkarską w Nadleśnictwie Jabłonna.
– W Polsce największym wyzwaniem jest obecnie uproszczenie technik pomiaru drewna, poprawa infrastruktury drogowej, co już się odbywa, i poprawa efektywności stosowanych technologii – wylicza prof. Moskalik.

Konferencja FORMEC organizowana jest co roku w różnych miejscach na świecie, w Polsce odbyła się po raz piąty. Sympozjum było pod patronatem dr. inż. Konrada Tomaszewskiego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a także prof. dr. hab. Wiesława Bielawskiego, Rektora SGGW w Warszawie. Konferencję współorganizowały również firmy:  Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie, Profesjonalne Maszyny Leśne, Arcon i  Geo-Prohouse.
 




Dodano 14:19 12-09-2016


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama