Dodaj do ulubionych

Ostatnia pula dotacji dla przedsiębiorstw

Dariusz Rutkowski

 

 

Zbliżą się ostatnia szansa dla przedsiębiorców leśnych na kupno maszyny z dotacją z UE. Warto jej nie przegapić.


Przedsiębiorstwo, które zatrudnia (lub w ostatnich dwóch latach zatrudniało) mniej niż 10 osób może dofinansować sobie zakup sprzętu, maszyn w 50%. Kwota dotacji nie może przekroczyć 300 000 zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za to dofinansowanie ma zamiar w najbliższym czasie ogłosić konkurs. Nie jest znany niestety jego dokładny termin, ale wiadomo że ma stać się to na przełomie roku.


Nie w każdym województwie

 

Są regiony Polski, w których wykorzystano już środki w całości. Największym zainteresowaniem dotacje cieszyły się w województwie wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Tam w ubiegłorocznym naborze spłynęło nawet 2 – 3 tysiące wniosków i środki zostały już wykorzystane.

Są też jednak regiony, gdzie dotację są jeszcze cały czas do wzięcia. Szansę mają jeszcze mieszkańcy województw: kujawsko–pomorskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, lubelskiego,   łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego.

   

Warto się nad tym zastanowić

 

Dofinansowanie to zwrot połowy poniesionych kosztów na inwestycję dokonaną w firmie. Jeżeli ktoś planuje inwestycję, to możliwość zakupu sprzętu za połowę ceny jest niewątpliwie godna zainteresowania.

Ciekawą jest również możliwość realizacji inwestycji nawet do czerwca 2015 r. Inaczej mówiąc, można złożyć wniosek w tym naborze (powiedzmy w styczniu 2013 r.), decyzja o uzyskaniu dotacji będzie w trakcie roku 2013, a na realizację inwestycji będziemy mieli jeszcze 2 lata.

Można się w tym okresie z inwestycji wycofać (bez konsekwencji) lub zmienić jednorazowo przedmiot inwestycji – bez konieczności uzyskiwania zgody ze strony instytucji finansującej. Oczywiście najlepiej przedmiotu inwestycji nie zmieniać i zrealizować ją jak najszybciej, wtedy też szybko zamykamy procedurę i uzyskujemy zwrot zainwestowanych środków.

Bardzo interesujące jest również to, że w pierwszej kolejności dotację są przyznawane w regionach o najwyższym bezrobociu i najniższym dochodzie na mieszkańca. Przedsiębiorstwa leśne bardzo często prowadza swoją działalność na takich właśnie obszarach.

(...)

 

Co kupujemy za dotacje?

 

Z moich doświadczeń obsługi doradczej ponad 100 przedsiębiorców z całej Polski, najczęściej firmy starają się o zestawy ciągnik z przyczepą zrywkową. Zdarza się dość często, że w jednym wniosku planowane do zakupu są dwa takie zestawy.

Dużo inwestycji to zakupy ciągników do lasu, możliwość uzyskania dotacji pozwala na inwestycję  w ciągnik z górnej półki. Zdarzają się zakupy forawarderów i harwesterów trzebieżowych, dotacja wtedy jest wykorzystywana w 100%.

Ciekawą grupę stanowią przedsiębiorcy inwestujący nawet około 800 000–1000 000 zł, którzy uznali że warto uzyskać 300 000 zł dofinansowania, mimo że to nawet nie połowa, ale to i tak spora pomoc.


Niestety trzeba się spieszyć

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje ogłosić konkurs w najbliższym czasie. Nieoficjalnie wiemy, że najpóźniej 15 stycznia. Po ogłoszeniu będzie jedynie około miesiąca na złożenie dokumentacji. W części opisowej dokumentacja nie jest bardzo skomplikowana, dość dużo problemów przysparza przedsiębiorcom jednak wykonanie części finansowej biznesplanu. Dużo czasu zajmuje też uzyskanie ofert i kontrofert na planowany do zakupu sprzęt. Krótki termin na składanie wniosków od momentu ogłoszenia konkursu, sprawia że wygrywają Ci, którzy biorą się za to wcześniej, no i oczywiście posiadają powyższe informację!

Dariusz Rutkowski jest prezesem Forest Consulting Center. Kontakt z autorem (numer telefonu) w każdynm numerze "Nowej Gazety Leśnej" w dziale „Nasi eksperci”.

 


To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 14:17 28-12-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama