Dodaj do ulubionych

Klęska posuszu w Europie

Z roku na rok coraz większa ilość drewna w Europie jest pozyskiwana w ramach cięć sanitarnych. Wpływają na to zmiany klimatyczne, wzrost średniej temperatury, spadek liczby opadów, huragany, a przede wszystkim kornik.

Najgorzej jest w Austrii, Niemczech i Czechach, ale także w Szwajcarii, Białorusi czy na Słowacji i Węgrzech usuwane są co roku dziesiątki milionów metrów sześciennych posuszu.

są to zasiedlone przez korniki lub martwe już świerki. Ale korniki nie oszczędzają również sosen.


Także w Polsce w ostatnich trzech latach ilość pozyskanego drewna posuszowego wzrosła. W 2019 roku usunięto ok. 4,5 mln m³ samego posuszu (11,6 proc. całego pozyskanego drewna). Największa ilość tego materiału została wydzielona na obszarze Puszczy Białowieskiej.

Zagrożone są także tereny niemal 60 nadleśnictw, w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim. To tam w wyniku huraganu 100-lecia, w sierpniu 2017 roku zniszczeniu lub uszkodzeniom uległo ponad 100 tys. ha lasu.


Kornik jest bezpośrednią przyczyną zamierania świerków czy sosen, ale pierwotną przyczyną problemów tych gatunków drzew są zmiany klimatu. Osłabione brakiem opadów i ocieplaniem się klimatu drzewa padają łatwiejszym łupem szkodników.
Na szczęście drewno pokornikowe nadaje się do przerobu tartacznego. Szczególnie to pozyskiwane zimą, bo to z lata może łatwiej sinieć czy ulegać zgniliźnie.
Wprowadzenie do sprzedaży tak dużej masy surowca, w krótkim czasie, ma znaczący wpływ na rynek drzewny naszych zagranicznych sąsiadów. Ale ponieważ drewno jest często i chętnie eksportowane, to taka nadpodaż surowca oddziałuje na rynki w wielu krajach, także w Polsce.

Litwa
Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) uzyskało w pierwszym kwartale 2019 r. gorsze wyniki finansowe niż w tym samym okresie w 2018 roku, przychody zmniejszyły się o 10 proc. Wpływ na zmniejszenie przychodów miała Polska i Białoruś, które prowadzą bardzo intensywne cięcia sanitarne.

W rezultacie doprowadziło to do nasycenia rynku drzewnego, a odbiorcy drewna z Litwy kupili mniej surowca, nie realizując tym samym długoterminowych i półrocznych umów.


Natomiast w 2020 roku ceny drewna uzyskiwane przez Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne są o ok. 40 proc. niższe od tych z roku ubiegłego. Wpływ na spadek cen ma napływ na rynek drewna pokornikowego i pohuraganowego.


Duża nadwyżka drewna na rynku powoduje też spadek zapotrzebowania na pozostałości pozrębowe nadające się do produkcji biopaliw i na drewno opałowe.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:46 29-12-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama