Dodaj do ulubionych

Leśny Zakład Doświadczalny

Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie to nie tylko Arboretum, szkółka i muzeum. W kompleksie prowadzone są zajęcia dla studentów i badania naukowe z różnych dziedzin leśnictwa. W LZD pracują również zakłady usług leśnych.

Spacer po alejkach Arboretum SGGW w Rogowie działa terapeutycznie. Zwłaszcza po kilku miesiącach pracy zdalnej, spędzonych przed komputerem. Zwiedzających przyciąga widok kwitnących magnolii, w maju dołączą do nich różaneczniki i azalie, w lipcu liliowce, jesienią wszystkimi odcieniami czerwieni i żółci zabarwią się liście klonów.  


– W okresie pandemii mamy więcej zwiedzających – najwyraźniej ludzie spragnieni są widoku lasu – mówi GAZECIE LEŚNEJ Piotr Banaszczak kierownik Arboretum.

Las dla nauki nauka dla lasu
LZD istnieje od 1919 roku – jest jednostką podległą Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która sama się utrzymuje. Arboretum, jak większość obiektów tego typu, musi być dofinansowywane, gdyż przychody z biletów nie pokrywają realnych kosztów pielęgnacji i utrzymania.

Stąd Zakład prowadzi szereg innych działalności takich jak: organizacja konferencji i szkoleń, sprzedaż sadzonek, roślin ozdobnych, produkcja drewna kominkowego, czy własna stolarnia. Łowiectwo w ramach Ośrodka Hodowli Zwierzyny jest również dziedziną zakładowej działalności.


LZD ma w posiadaniu ponad 3600 ha gruntów leśnych, w tym 3400 drzewostanów, w których prowadzi wielofunkcyjną gospodarkę leśną.

– W pracach leśnych, od hodowli przez ochronę po pozyskanie korzystamy z usług ZUL. Rocznie pozyskujemy średnio piętnaście tysięcy metrów sześciennych drewna, w drzewostanach mieszanych z przewagą sosny – opowiada Grzegorz Wasilewski, p.o. dyrektora, w LZD SGGW w Rogowie.

Jak mówi, dochód z pozyskania drewna stanowi 60 – 70 proc. budżetu całego kompleksu.  Koszty utrzymania tego wszystkiego są znaczne, a bilety nie pokrywają utrzymania Arboretum i Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej – zaznacza Grzegorz Wasilewski.

Lasy LZD są podzielone na cztery leśnictwa: Jasień, Strzelna, Głuchów i Lipce.
Organizowane są co roku przetargi na usługi leśne. – Pracujemy raczej na stałe z kilkoma zakładami usług leśnych, one wykonują dla nas prace. Każdy z nich ma swój park maszynowy: forwardery, ciągniki, rozdrabniacze, przyczepy zrywkowe. Dwóch ma harwestery – zaznacza dyrektor LZD.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 11:43 25-02-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama