Dodaj do ulubionych

Skuteczne cięcie czopowe


Zastosowanie cięcia czopowego zwiększa bezpieczeństwo drwala w czasie prac uprzątających na terenach poklęskowych. 

Powierzchnie poklęskowe są duży problemem dla osób wykonujących ich uprzątanie. Tereny takie są bardzo zróżnicowane, dlatego nie istnieje uniwersalny plan działania, który można zastosować do każdej sytuacji i terenu.

Zagrożenia przy pozyskiwaniu drewna na terenach poklęskowych wynikają przede wszystkim z niewielkiej odległości pomiędzy robotnikami (operatorami maszyn) i drzewem, w którym występują naprężenia.

Niebezpieczne zadanie
Od lat 90. ubiegłego wieku na powierzchniach poklęskowych w dużej mierze wykorzystywane są maszyny, jednak wciąż pilarze okazują się niezastąpieni.


Każdy kto pracował przy drewnie pohuraganowym wie, że jest to praca bardzo niebezpieczna. W każdej chwili może dojść do tragedii, więc należy pracować w koncentracji i obserwować nie tylko miejsce, w którym stoimy, ale i całe otoczenie.


Jeżeli jest taka możliwość, to oddzielanie pnia od systemu korzeniowego powinno odbywać się mechanicznie. Wiatrowałami ze względu na płaski system korzeniowy nierzadko są świerki w górach, które licznie powywracane, pokrzyżowane, uniemożliwiają dostęp maszynom. Leżące karpy osiągają wysokość nawet kilku metrów! U naszych niemieckich sąsiadów została opracowana metoda podnosząca bezpieczeństwo pilarza przy takich pracach.


Technika ta pozwala na bezpieczniejszą pracę, a stosować ją można do drzew, których średnica pnia w miejscu cięcia wynosi co najmniej 30 cm.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 15:03 26-05-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama