Dodaj do ulubionych

Klin sterowany radiowo

Forstreich TR 300 – to klin sterowany radiowo stosowany przez niemieckich drwali. Podnosi on bezpieczeństwo pracy zwłaszcza przy usuwaniu posuszu.

Praca drwala wiąże się nieodzownie z używaniem klinów do obalania drzew. Kliny z tworzywa, metalowe czy nawet drewniane, pomimo swoich niewielkich rozmiarów i potencjału, wymagają użycia sporego wysiłku, aby zwieńczyć proces ścinki.

Spotyka się również kliny mechaniczne, pneumatyczne czy z napędem hydraulicznym. Niestety przy takich klinach potrzebny jest dodatkowy silnik zasilający urządzenie, co wyłącza je z codziennej pracy w lesie.

Od pewnego czasu dostępne są kliny zasilane przez urządzenia akumulatorowe – wkrętarki czy zakrętarki udarowe. Nowością jest klin śrubowy sterowany radiowo.

Większe bezpieczeństwo
Klin Forstreich TR 300 od pewnego czasu jest powszechnie użytkowany w niemieckich gospodarstwach leśnych. Przed wdrożeniem go do użytku przeprowadzono szereg prób na 20 egzemplarzach.

Klin sterowany radiowo może być użytkowany w drzewostanach o średnich dymensjach drzew. Sprzęt ten ma podnieść poziom bezpieczeństwa, szczególnie przy usuwaniu posuszu – klin stopniowo zagłębia się w rzaz bez wywoływania wibracji pochodzących od uderzeń siekierą czy młotem.

Dodatkowo ma poprawić wygodę pracy drwala, ze względu na brak konieczności pobijania klinów. Aczkolwiek waga urządzenia bez baterii to 9,2 kg!


Urządzenie składa się z ramy, na której osadzona jest wysokowydajna, 18V wkrętarka udarowa Milwaukee, z maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 1627 Nm. Do wkrętarki dołączony jest sterownik radiowy odpowiadający za bezprzewodowe uruchamianie oraz sterowanie działaniem klina. Wkrętarka po uruchomieniu rozkręca śrubę, na której zamontowany jest klin.

Znajduje się on pomiędzy dwoma stalowymi płaskownikami. Blachy te mają na końcach szereg uwypukleń zabezpieczających urządzenie przed wysunięciem się z rzazu w trakcie pracy.

Podczas przemieszczania się klina w przód urządzenia, następuje rozwieranie się stalowych blach, a co za tym idzie, rozszerzanie rzazu ścinającego, co skutkuje obaleniem drzewa.
Z tyłu korpusu znajduje się uchwyt pozwalający na bezproblemowe umieszczenie klina wewnątrz otworu oraz pas naramienny ułatwiający przenoszenie urządzenia.

Długość całkowita to 80 cm, szerokość 13 cm, a wysokość 15 cm. Maksymalna wysokość na jaką rozwiera się klin to 6 cm. Siła nacisku klina to aż 25 ton.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 


 
Dodano 15:26 26-05-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama