Dodaj do ulubionych

Nowy standard prac leśnych

Lasy Państwowe wprowadziły nowy standard prac leśnych.

Decyzję w tej sprawie podjął jeszcze poprzedni dyrektor LP Andrzej Konieczny.

Z nowego "Opisu standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" (OSTWPL) nadleśnictwa muszą korzystać obligatoryjnie przy planowaniu finansowo-gospodarczym oraz przy przygotowywaniu przetargów na usługi leśne planowane na rok 2022 i następne.

Nowy standard obowiązywać będzie też przy odbiorze prac leśnych od roku 2022. Poprzedni "Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" ze stycznia 2021 r. przestaje obowiązywać, ale stosuje się go oczywiście jeszcze do umów zawartych przed wprowadzeniem nowego standardu oraz do umów zawieranych w wyniku przetargów rozpoczętych przed dniem wejścia w życie nowego standardu.

Jedną z nowości w OSTWPL jest podział prac z zakresu pozyskania i zrywki na:
CWD-D – firma leśna decyduje o tym, czy wykonuje pozyskanie pilarką czy harwesterem
CWD-P – nadleśnictwo wymaga pozyskania pilarką
Dotychczas był podział na pozyskanie ręczne, maszynowe i mieszane.

Warto dodać, że poprzedni już dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny powołał „stały zespół doradczy ds. standaryzacji technologii wykonawstwa prac leśnych oraz bieżącej aktualizacji jednolitych zasad zamawiania usług leśnych w jednostkach organizacyjnych PGL LP”. Przewodniczącym zespołu jest Marian Wiśniewski z DGLP (Pomorski Region Inspekcyjny).

Zespół powstał na bazie dotychczasowego zespołu roboczego. Będzie pracował nad dokumentacją stosowaną przez LP w przetargach na usługi leśne, rekomendował zmiany w opisie standardu prac. Może też „w uzasadnionych przypadkach i w konsultacji z naczelnikiem właściwym ds. zamówień publicznych w DGLP” konsultować się z osobami fizycznymi lub prawnymi spoza LP. Zespół co roku, do 15 stycznia, ma składać sprawozdania.
 
Dodano 14:07 31-05-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama