Dodaj do ulubionych

Niemcy/Austria. Wypadki w lasach


Niemcy oraz Austria opublikowały statystyki wypadków leśnych. W 2020 roku w niemieckich lasach państwowych nie doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy.

Ponadto w minionym roku odnotowano najmniejszą liczbę wypadków przy pracach leśnych od dziesięciu lat. Leśnicy państwowi doświadczyli łącznie 49 wypadków przy pracy i dojazdach do pracy (w 2019 roku: 58). Pozyskanie w 2020 roku osiągnęło również rekordowy poziom 80,4 mln m3.
Ręczne pozyskiwanie drewna, w szczególności wycinanie i okrzesywanie drzew, jest najbardziej narażone na wypadki. Maszyny leśne wyróżniają się tutaj dużo większym bezpieczeństwem. Jak przewiduje Agencja Leśna Turyngii, zastosowanie ich będzie nadal rosło w przyszłości.


Nieco inna sytuacja jest w Austrii. Tam, jak podaje KVF (Kuratorium für Verkehrssicherheit) doszło od początku bieżącego roku do 14 śmiertelnych wypadków. Ogółem każdego roku w tym kraju odnotowuje się około 1500 rannych leczonych szpitalnie, pracujących w lasach niepublicznych. Wielu zranień i wypadków można byłoby uniknąć, dzięki zastosowaniu
odpowiednich środków ochrony osobistej.

– W prywatnym sektorze obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia się i przygotowania do pracy w lesie spoczywa na każdym, dlatego pilnie zalecamy podjęcie odpowiednich środków ostrożności, zaczynając od noszenia sprzętu ochronnego – mówi Dr. Othmar Thann, dyrektor KFV.


Ministerstwo Rolnictwa Austrii opublikowało także dane o wycinkach w 2020 r. W ubiegłym roku pozyskano 16,79 mln metrów sześciennych drewna bez kory. Jest to o ok. 11 proc. mniej niż w 2019 roku. W Austrii pozyskuje się ok. 88 proc. przyrostu rocznego drewna.

Źródło: ThüringenForst, WaldVerband.at
 
Dodano 15:13 30-05-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama