Dodaj do ulubionych

Zaskakująco dobry wynik finansowy LP

W ubiegłym roku Lasy Państwowe zarobiły 515 mln złotych, czyli o 76 mln złotych więcej niż w 2019 roku – poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na przesłany z LP komunikat. Wynik ten jest jednym z lepszych od 2007 roku.


Lasy osiągnęły go pomimo trwającej pandemii. Józef Kubica, dyrektor generalny LP ocenił, że to zasługa ciężkiej pracy leśników oraz ograniczenia kosztów.
 
Michał Gzowski, rzecznik prasowy LP poinformował w przekazanym PAP sprawozdaniu, że w 2020 roku przychody ogółem Lasów Państwowych wyniosły ponad 8,6 mld zł, co stanowiło 95,5 proc. planu, który został określony na lekko ponad 9 mld zł. Koszty ogółem wyniosły trochę ponad 8 mld zł – 91,6 proc. z zaplanowanych (8,8 mld zł).
 
Daje to wynik finansowy brutto za cały 2020 roku w wysokości 515,5 mln zł (netto - 487,6 mln zł). W 2019 roku wynik brutto wyniósł 439,4 mln zł. Początkowo zysk LP planowano na ok. 178,7 mln zł.

– To właśnie dzięki zaangażowaniu leśników, ich odpowiedzialności w trudnych warunkach gospodarczych, udało nam się przeprowadzić oszczędności, jednocześnie wywiązać się z umów z kontrahentami i wzmocnić kondycję polskich lasów – komentuje dla PAP p.o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica.
 
– Utrzymywano również na wysokim poziomie dynamikę usług leśnych, zlecanych podmiotom zewnętrznych, jak sadzenie nowych drzew czy pielęgnacja młodników, co pozwoliło utrzymać, a nawet rozwinąć prywatny rynek usług leśnych, który daje pracę ok. 50 tysiącom osób – dodano w komunikacie.
 
Z wypracowanego zysku LP przeznaczą m.in. 17,5 mln zł na cele społecznie użyteczne, m.in. darowizny dla ochotniczych straży pożarnych, szkół, organizacji społecznych i instytucji kultury. 130,6 mln zł zasili zaś fundusz leśny.
Dodano 15:40 31-05-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama