Dodaj do ulubionych

Śmieciowa patologia

Leśne wysypiska śmieci stały się prawdziwą plagą, z którą walczą Lasy Państwowe. A zule, które usuwają odpady w ramach swoich pakietów narzekają, że prace te są źle opłacane.

Do lasu trafia już niemal wszystko i coraz trudniej zaskoczyć leśników w tym zakresie. Problem rośnie z każdym dniem, pod koniec kwietnia pracownicy Nadleśnictwa Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) poprosili o pomoc w wykryciu sprawcy wyrzucenia do lasu całej ciężarówki starych opon.

W Nadleśnictwie Gdańsk skala problemu jest tak wielka, że uruchomiono w nim specjalną aplikację na telefon, dzięki której spacerowicze mogą zgłaszać nielegalne wysypiska.


Czasem udaje się wykryć sprawcę, tak jak w Nadleśnictwie Lubartów (RDLP w Lublinie). Tam pracownicy LP zamontowali fotopułapkę w pobliżu sterty śmieci, dzięki czemu nagrano moment podrzucania odpadów budowlanych. Sprawcę ustalono bez trudu, a sprawa trafiła do sądu. Kary są jednak zbyt małe, by zniechęcić do podobnych czynów.

Leśne wysypisko
Co roku Lasy Państwowe usuwają z lasu nawet 145 tys. m3 odpadów. Gdyby je załadować do wagonów, w których wozi się węgiel, to potrzeba by ich było ok. 1900! Koszt utylizacji śmieci z terenów w zarządzie LP oscyluje w granicach 20 mln zł.


Problemem nie są nawet śmieci typowo komunalne, pozostawione przez niefrasobliwych spacerowiczów, ale te budowlane albo z działalności gospodarczej. Coraz częściej także leśnicy odkrywają na swoim terenie odpady niebezpieczne, zagrażające środowisku.
Dlaczego las staje się dzikim wysypiskiem?


Jest to uboczny efekt zaostrzenia zasad gospodarowania odpadami i pewnej dziury w prawie – podrzucone śmieci należą do tego, na czyim terenie się znajdują i to on musi zająć się ich utylizacją. Lasy Państwowe mają na ten cel pieniądze, chociaż z pewnością dałoby się te środki lepiej zagospodarować, tymczasem tych kilka tajemniczych beczek może wpędzić prywatnego właściciela w długi na wiele lat.


Segregacja śmieci w Polsce ma spełniać standardy, jakich wymaga Unia Europejska. To ona określa poziomy recyklingu, jakie muszą osiągnąć kraje członkowskie. Niedawno okazało się, że nad Wisłą mamy zbyt niski poziom recyklingu odpadów budowlanych. W planach są już przepisy, zgodnie z którymi śmieci tego typu trzeba będzie dzielić na frakcje takie jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (beton, cegła, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie).


Za niesegregowanie gruzu można by trafić nawet do aresztu. Przepisy miały wejść w życie z początkiem bieżącego roku, póki co Ministerstwo Klimatu i Środowiska milczy na ten temat.


Tymczasem dalsze dokręcanie śruby w gospodarce odpadami przyniesie efekt odwrotny od oczekiwanego. Już teraz do lasów wokół miast trafiają tony odpadów budowlanych. Drobni przedsiębiorcy albo działający w szarej strefie fachowcy, w praktyce nie mogą w legalny sposób pozbyć się pozostałości z remontów, chyba żeby za to odpowiednio zapłacili. Z ich perspektywy rozwiązanie problemu jest więc dziecinnie proste i łatwe do przewidzenia.


Biczem na takich przedsiębiorców ma być zaostrzenie kar za nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Zmiany w tym zakresie zapowiedział już prawie rok temu ówczesny minister Michał Woś, a po roszadach w rządzie sprawę przejęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które pracuje nad tym wspólne z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.


Zgodnie z zapowiedziami za niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów groziłoby od roku do 10 lat więzienia. Obecnie jest to od 3 miesięcy do 5 lat. Grzywna za zaśmiecanie lasów miałaby wzrosnąć do nawet 5 tys. zł – z obecnych 500.


W skali całych Lasów Państwowych w ub.r. z tego tytułu udzielono 517 pouczeń oraz nałożono 895 grzywien, w drodze mandatu karnego, na kwotę ok. 266 tys. zł. Do sądu skierowano 36 wniosków o ukaranie sprawców, a łącznie Straż Leśna w tym temacie w 2020 r. interweniowała niemal 1,5 tys. razy.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 13:04 22-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama