Dodaj do ulubionych

Dialog i otwartość


”Dialog jest niezbędny i to na różnych poziomach podejmowania decyzji o lesie. Według mnie najważniejszy jest poziom lokalny, znajdowanie zrozumienia dla leśnych działań w społeczności, dla której ten konkretny las jest ważny, być może najważniejszy w krajobrazie” – z Michałem Orzechowskim, Prodziekanem Wydziału Leśnego, Kierownikiem Zakładu Urządzania Lasu Instytutu Nauk Leśnych SGGW w Warszawie rozmawia Magdalena Bodziak


GAZETA LEŚNA: Ekolodzy znów są w konflikcie z Lasami Państwowymi, tym razem chodzi o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, z którymi argumentami LP Pan by się zgodził? 
dr inż. Michał Orzechowski: Tak postawione pytanie stawia organizację Lasy Państwowe w opozycji do tych, którzy żądają utworzenia kolejnych parków narodowych, w tym Turnickiego. A przecież leśnicy (także z LP) nie są stroną tego sporu. Bywają wskazywani jako strona konfliktu, ponieważ łatwiej w nich uderzyć, nastawić społeczeństwo przeciwko nim.  


Kto zatem tą stroną konfliktu jest?

Z jednej strony jest państwo, które jest władne powołać każdy park narodowy, ale które jest też świadome konsekwencji ekonomicznych takich decyzji dla swojego budżetu. Są też samorządy, które powinny być przekonywane do wyrażenia zgody na objęcie ich terenów tą szczególną formą ochrony przyrody i krajobrazu. Są organizacje społeczne nawołujące do powstania parku. Są wreszcie politycy, którzy znajdują sens swojego działania w tej idei.  
W procesie powstawania parku LP nie opiniują ani nie decydują.  

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 13:35 22-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama