Dodaj do ulubionych

Kroczący harwester

W roku 1995 zaprezentowano koncepcyjny model harwestera, którego konstrukcja była tak

ekstrawagancka, że aż niemożliwa do wyobrażenia – była to maszyna krocząca  Timberjack Walking.

Kluczowym zadaniem współczesnego pozyskiwania drewna jest połączenie zrównoważonego leśnictwa z jak największą wydajnością, przy jednoczesnej minimalizacji uszkodzeń w drzewostanie.

Od dziesięcioleci konstruktorzy prześcigają się w usprawnianiu produkowanych przez nich maszyn. Prototyp stworzony przez firmę Timberjack wraz z firmą Plustech był kolejnym etapem ulepszania maszyn leśnych. Zamiast kół harwester został wyposażony w 6 ruchomych ramion wyglądających jak odnóża owada.

Nogami po zboczach
Maszyna została zaprojektowana tak, aby sprostać rosnącym wymaganiom środowiskowym oraz dać możliwość przemieszczania się w terenie gdzie „zwykłe” harwestery kołowe nie mają możliwości wjazdu – strome zbocza, tereny podmokłe czy powierzchnie z dużą ilością leżących przeszkód w postaci drzew i kamieni.

Wydajny komputer był odpowiedzialny za sterowanie nogami maszyny. Operator do prowadzenia harwestera posiadał tylko jeden joystick, który kontrolował zmianę kierunku oraz prędkość poruszania.

Maszyna automatycznie dostosowywała się do terenu rozkładając ciężar równomiernie na podłożu. Dlaczego zastosowanie ramion jest lepsze od zwykłego podwozia kołowego?


Po pierwsze nie powstają koleiny, takie jak po przetoczeniu się szerokich kół. Oczywiście nogi maszyny też odciskają ślad na podłożu, ale jest to pojedynczy punkt na ziemi. Dzięki nogom maszyna może pokonywać strome zbocza o większym nachyleniu i dużo lżej niż tradycyjne harwestery.

Jest w stanie również pokonywać stopnie – nieduże uskoki, w których pokonaniu koła miałyby spore trudności. Dzięki zwinności oraz zerowemu promieniowi skrętu (maszyna zawracała w miejscu), nawet przy dużych rozmiarach harwestera nie miał on problemów w przemieszczaniu się w drzewostanie.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 13:41 22-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama