Dodaj do ulubionych

Zulowcy w DG LP

Certyfikowanie drwali i firm leśnych, elektroniczny obieg dokumentacji i nowe katalogi pracochłonności to tylko niektóre z tematów omawianych w czasie pierwszego spotkania przedstawicieli przedsiębiorców leśnych z p.o. dyrektora generalnego LP Józefem Kubicą.

W spotkaniu, które odbyło się 27 maja br. w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, wzięli udział członkowie Polskiego Związku Pracodawców Leśnych i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Zrelacjonowano na nim wyniki prac zespołu zadaniowego ds. mechanizacji prac w zagospodarowaniu – inicjatywy PZPL-u, którą poparły Lasy.

Podczas majowego mityngu udało się także porozumieć w kwestii wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentacji na linii zul–leśniczy–nadleśnictwo.

Zgłoszono też inne, znane już LP, problemy: jednoosobowych firm leśnych, które nie podlegają żadnej kontroli w zakresie bhp, czy konieczność poprawy bezpieczeństwa w lesie – certyfikowania drwali i firm leśnych.

PZPL zaproponował także szereg działań, które realnie przełożą się na konkretne prośrodowiskowe korzyści. Są to np. duże pakiety w zamówieniach publicznych obejmujące po kilka leśnictw z koncentracją pozyskiwania drewna – np. w 2–3 miesiącach w kolejnych leśnictwach, z preferencją maszynowego pozyskiwania drewna i ograniczoną ilością sortymentów.

Wojciech Wójtowicz prezes PZPL prosił by LP nie zmieniały co roku zasad zamawiania usług leśnych, jak to robią dotychczas, ponieważ trudno firmom leśnych dostosować się do tak szybko zmieniających się warunków.

Przedstawiciele Związku chcą również by LP w większym zakresie kontrolowały deklaracje samodzielnego wykonywania umów przez wykonawców, po to by przetargów nie wygrywały firmy, które zatrudniają pracowników tylko na potrzeby podpisania umowy.

Przedstawiciele przedsiębiorców leśnych poruszyli również temat nowych katalogów pracochłonności prac leśnych, które zostały wprowadzone zarządzeniem DGLP.

Reprezentanci LP zgodzili się na zorganizowanie spotkania, na którym wyjaśnią zulom wątpliwości. Dyrektor Generalny LP Józef Kubica podsumowując spotkanie stwierdził, że padły argumenty, z którymi się zgadza. Ocenił go jako bardzo dobre i wyraził nadzieję, że współpraca będzie układać się dobrze.
Dodano 14:17 04-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama