Dodaj do ulubionych

Litwa. Rośnie popyt na drewno

Na Litwie zakończyły się aukcje drewna na kolejne półrocze 2021. Tym razem litewskie Lasy Państwowe zaoferowały do sprzedaży 634,6 tys. m3 surowca drzewnego oraz 56,8 tys. pozostałości pozrębowych. Kupcy zakontraktowali odbiór 99,9 proc. surowca oraz 96,6 proc. pozostałości.


 – W ostatnim czasie na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na drewno, o czym świadczą wyniki tej aukcji. Zapotrzebowanie na drewno rośnie w różnych obszarach, więc mamy nadzieję, że ten nagły wzrost ceny drewna nie będzie krótkotrwały – powiedział Valdas Kaubre, dyrektor litewskich lasów państwowych.


W aukcji wzięło udział 260 kupców drewna. 149 z nich wygrało aukcję i uzyskało prawo do zawierania kontraktów. Średnia cena sprzedaży surowca drzewnego wzrosła o 19,3 EUR/m3 czyli o 43,5 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku. Litewskie Lasy Państwowe produkują rocznie ok. 3,6 mln m3 drewna.


Dobra jest również w tym roku kondycja litewskich lasów państwowych. – Sytuacja finansowa pozostaje stabilna, co jest zasługą całej naszej kadry i zespołu leśników. W ubiegłym roku musieliśmy szybko reagować i podejmować wiele decyzji, aby firma była bardziej wydajna, ale jednocześnie realizowaliśmy zaplanowane inwestycje i utrzymywaliśmy naszych pracowników – dodał Valdas Kaubre.


Co wpłynęło na dobry wynik finansowy litewskich lasów? Jak mówi Kaubre w 2020 roku obniżono koszty o około 4,5 proc. Scentralizowano zamówienia publiczne, a także o 12 proc. ograniczono koszty administracyjne, choć spółce udało się konsekwentnie zwiększyć fundusz pracowniczy.


Sektor leśny na Litwie zatrudnia łącznie około 60 000 osób i jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu na Litwie.

Źródło: Vivmu.lt

 
Dodano 10:20 05-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama