Dodaj do ulubionych

Więźniowie w lasach

Celem programu „Praca dla więźniów” jest aktywizacja zawodowa osadzonych i wspieranie ich resocjalizacji. W lasach mają wykonywać najprostsze prace, które nie powinny wpływać na zatrudnienie w zulach.

Projekt „Praca dla więźniów”, zainicjowany przez wiceministra Patryka Jakiego w 2016 r., jest realizowany wielotorowo. W zakładach karnych budowane są hale produkcyjnych, by w ten sposób ułatwić zatrudnianie osadzonym.

Dotychczas powstało w ten sposób 45 hal, kolejnych pięć jest w budowie. Z końcem sierpnia tego roku pracowało w nich już ponad 2000 osób.

Produkuje się w nich wiele rozmaitych sprzętów – od mebli, artykułów AGD, rolet i żaluzji okiennych, aż po ubrania. Rozszerzono także zakres możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających osadzonych.


A teraz program ma wspomóc dodatkowo współpraca Służb Więziennych z Lasami Państwowymi i Ministerstwem Klimatu i Środowiska. W tym celu 15 września br. LP i SW zawarły porozumienie, na mocy którego osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych będą mogli być zatrudniani przy pracach leśnych. To uzgodnienia na szczeblu ogólnokrajowym, w ramach którego kolejne nadleśnictwa podpisują umowy z pobliskimi zakładami karnymi.


GAZETA LEŚNA spróbowała się dowiedzieć, co już wynikło z zawartego porozumienia?

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 12:33 02-11-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama