Dodaj do ulubionych

Prywatny biznes drzewny w Szwecji

Założonej w 1938 roku w południowej Szwecji Södry nie da się porównać do żadnej leśnej organizacji znanej nad Wisłą. Z naszej perspektywy zachwyca zarówno wielkością, jak i zakresem działalności.

Zrzeszenie tworzy już ok. 53 tys. właścicieli lasów zorganizowanych w 36 nadleśnictwach zrzeszeniowych. Na ich majątek w 2020 r. składało się 2,5 mln ha posiadłości leśnych z pozyskaniem rocznym 17,4 mln m3 drewna, a wartość sprzedaży produktów Södry przekroczyła 23 mld SEK. Pozyskanie wyniosło zaś 6,2 m3/ha.

Wszystko zaczęło się w latach 20. XX w., kiedy to poprzez łączenie wspólnot wiejskich powstało Smålands Skogsägareförening.
Z czasem podobnych scaleń było coraz więcej, a zasięg organizacji rósł. Za jej formalny początek przyjmuje się jednak 1938 r., kiedy powstało Sydöstra Sveriges Skogsägareföreningars Förbund, stanowiące wówczas zrzeszenie nie tylko leśne, ale i ekonomiczne.

Södra odegrała wielką rolę w utrzymaniu stabilności gospodarki w Szwecji podczas II wojny światowej, kiedy to dostawy paliw płynnych były marginalne. Gaz drzewny służył więc do zasilania nie tylko fabryk, ale nawet samochodów czy autobusów. W 1943 r. Södra nabyła pierwszy tartak, a dzisiaj ma jedne z największych możliwości przetarcia drewna w Szwecji.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:47 24-11-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama