Dodaj do ulubionych

Pozostałości drzewne

Lasy Państwowe posiadają w swojej ofercie sprzedaży pozostałości drzewne, które trafiają głównie do zakładów ciepłowniczych jako biomasa opałowa.

Pozostałości drzewne to drewno pozostające na powierzchni cięć związane z procesem ścinki drzew i krzewów oraz manipulacji surowca drzewnego, którego ze względów jakościowych nie można przyporządkować do innych sortymentów użytkowych lub ich pozyskanie jest nieuzasadnione gospodarczo.

Zaliczane są do nich: chrust, gałęzie, karpy i korzenie, kora jak również drewno średniowymiarowe, które mogłoby zostać sklasyfikowane jedynie jako surowiec opałowy.

Do pozostałości drzewnych zalicza się również pozostające na powierzchni zabiegów gospodarczych liście i igliwie, a ze względu na technologię ich pozyskiwania dopuszcza się w ich składzie udział zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Sortyment oznaczony jest symbolem M2E, zgodnie z Klasyfikacją Jakościowo-Wymiarową (KJW) stosowaną w Lasach Państwowych podczas obrotu drewna.


Pozostałości drzewne powstają w trakcie prowadzenia różnego rodzaju cięć, w tym usuwania w drzewostanach skutków klęsk żywiołowych i pozyskiwania drewna z gruntów wyłączonych z produkcji leśnej, jak również podczas melioracji agrotechnicznych, a więc podczas wszelkich prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów.

Obecna nazwa nie zawiera w sobie celu zastosowania surowca; kupujący, zgodnie z koncepcją KJW, sam określi do czego wykorzysta nabywany produkt. Bez przeszkód prawnych może być wykorzystywany jako biomasa do produkcji energii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż pozostałości drzewnych M2E latach 2012-2021 (tys. m3) stan na 30.09.2021 r.

 

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 

 
Dodano 15:22 30-11-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama