Dodaj do ulubionych

Pilarz, drwal, operator

Czy drwal to ktoś, kto ma uprawnienia do ścinki, a pilarz to tylko osoba pracująca pilarką, a może jedno i to samo? Poznajmy definicje tych leśnych zawodów.

Przy próbie wyszukania w internecie grafiki używając hasła „drwal” pierwsze kilkanaście pozycji zajmuje kanapka znanej firmy fast-foodowej. Następnie najczęściej naszym oczom ukazują się brodaci mężczyźni w kraciastych koszulach, trzymający siekierę w rękach.


Według PWN drwal to robotnik ścinający drzewa w lesie, pilarz zaś to osoba pracująca piłą. Osobę wyspecjalizowaną w obsłudze konkretnego urządzenia lub maszyny nazywamy operatorem. Wikipedia wyróżnia drwala, która pracuje w leśnictwie i zajmuje się ścinką drzew oraz dostarczaniem surowca do przemysłu drzewnego.


W encyklopedii leśnej możemy przeczytać, że pilarz to robotnik leśny, który posiada uprawnienia do pracy pilarką oraz ścinki drzew, a osoba wykonująca tę pracę zwana jest również operatorem pilarki. Kto tak naprawdę pracuje w lesie?

Pilarz i drwal w jednym
Ministerstwo Pracy definiuje zawód nazywany drwal/pilarz według kodu 621001. Osoba pracująca w tym zawodzie wykonuje usługi związane z pracami leśnymi. A jedną z podstawowych czynności jest pozyskiwanie drewna np. podczas zrębów lub trzebieży, w drzewostanach w różnym wieku i o różnym składzie gatunkowych.


Po ścince, drwal przeżyna pozyskane drewno na określone sortymenty handlowe, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, następnie przygotowuje drewno do zrywki.


W zależności od stosowanego systemu pozyskania, drwal może wycinać również szlaki technologiczne. Oprócz pozyskania drewna, codziennością w pracy pilarza jest również przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych takich jak czyszczenia wczesne, czy późne.


Wszystkie rodzaje prac wykonywanych przez drwala/pilarza drzew muszą być szczegółowo zaplanowane i zorganizowane, pod względem technicznego zabezpieczenia oraz doboru techniki pracy do określonego zadania, począwszy od przygotowania oferty i udziału
w przetargu, aż po wykonawstwo prac leśnych.


Aby zostać zawodowym drwalem (pilarzem), nie wystarczy tylko zapuścić brodę, założyć kraciastą koszulę oraz kupić siekierę. Należy najpierw ukończyć specjalistyczny kurs, podczas którego nauczymy się przede wszystkim jak stosować w praktyce zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ścinki i obalania drzew, okrzesywania, czy przerzynki drewna. Dodatkowo na kursie zdobędziemy wiedzę z zakresu organizacji pracy, a także budowy i eksploatacji pilarki.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 




Dodano 14:35 24-12-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama