Badanie przyrostu drzew
Badając słoje przyrostów rocznych drzew możemy dowiedzieć się wiele o tym, co działo się dawno temu.
Zapisy w pierścieniach przyrostów rocznych drewna umożliwiają odczytanie zawartej w nich historii. Odszyfrowując sekwencję przyrostową możemy dowiedzieć się jakie warunki klimatyczne panowały w przeszłości. Czynniki środowiskowe zmieniają się w czasie i przestrzeni, a tym samym wpływają na przyrost drzew.
Badanie słojów
Słój przyrostu rocznego jest warstwą drewna powstającą naprzemiennie na początku i na końcu okresu wegetacyjnego. Słoje widoczne na przekroju poprzecznym pnia są w postaci jaśniejszych i ciemniejszych pierścieni. Warstwy drewna powstają w wyniku tkanki twórczej – kambium, której działalność jest zależna od pór roku.
Kambium ulegając podziałom tworzy łyko i drewno, które odpowiedzialne są za transport wody i substancji mineralnych u roślin. Zarówno u gatunków iglastych, jak i liściastych słoje roczne, które tworzone są w pierwszej i drugiej części sezonu wegetacyjnego, wyglądają inaczej.
Drewno wczesne powstaje wiosną i jest jaśniejsze (w szczególności u gatunków iglastych), natomiast drewno późne, powstające pod koniec lata, jest ciemniejsze. Różnica pomiędzy drewnem wczesnym i późnym nie zawsze jest widoczna. U gatunków liściastych – rozpierzchłonaczyniowych tj. brzozy, lipy, olchy, grabu, czy osiki – poszczególne słoje są słabo zauważalne. Natomiast u pierścieniowonaczyniowych tj. wiązu, dębu, jesionu – wyraźnie widać szerokie naczynia.
W okresie jesiennym wzrost roślin zostaje zahamowany w związku z czym granica pomiędzy dwoma rocznymi słojami jest wyraźna i umożliwia dość precyzyjne określenie wieku drzew. Słoje roczne liczone są od rdzenia w kierunku zewnętrznym.
Pomiar odbywa się w części odziomkowej pnia, ze względu na to, że corocznie drzewa przyrastają nie tylko na grubość, ale i na wysokość, w związku z czym część wierzchołkowa jest najmłodsza. Rośliny wraz z wiekiem oraz wraz ze zwiększaniem swoich wymiarów (wzrost na wysokość i szerokość) odkładają różną ilość drewna, która z czasem staje się coraz mniejsza.
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
WIĘCEJ
Dodano 13:20 22-02-2022