Dodaj do ulubionych

Leśnicy z Czech, Słowacji i Litwy pomogają Ukrainie

Lesy České Republiky przyjęły w obiektach rekreacyjnych i pomieszczeniach socjalnych 100 ukraińskich uchodźców. Tylu było ich zakwaterowanych we wszystkich dyrekcjach regionalnych firmy do 3 marca.

Ponadto LCR oferuje uchodźcom pracę w lesie – przeszkoli chętnych i zapewni im odzież roboczą BHP oraz potrzebny sprzęt. Dodatkowo firma przekazała 1,5 mln koron na pomoc humanitarną.


– Od razu możemy przyjąć stu Ukraińców. Oferujemy im pracę sezonową w ochronie lasu. Pomogą w miarę swoich możliwości – powiedział Jiří Groda, dyrektor ds. gospodarki leśnej Republiki Czeskiej.


Z kolei Litewskie Lasy, wraz Ministerstwem Środowiska Litwy, przekazały walczącym Ukraińcom 70 samochodów typu SUV, wraz z wyposażeniem (kamizelki kuloodporne, lornetki i kamery termowizyjne). Instytucje podległe resortowi były gotowe do dostarczenia łodzi, ale na ten moment z nich zrezygnowano. Dodatkowe wsparcie zostanie zapewnione na późniejszym etapie, w razie potrzeby.


– Wojna wywołana przez Rosję na Ukrainie to nie tylko atak na państwo ukraińskie, to atak i agresja na cały wolny świat. Mam nadzieję, że przesłane środki przyczynią się do większego bezpieczeństwa narodu ukraińskiego i będą odpowiednią pomocą dla władz cywilnych w realizacji ich zadań – zaznaczył Simonas Gentvilas, minister środowiska Litwy.


Pomagają również słowaccy leśnicy. – Każdego dnia na nasze terytorium przybywa wielu uchodźców, głównie matek z dziećmi, ponieważ wojna zabiera ich domy. Staramy się stworzyć uchodźcom chociaż małe poczucie bezpieczeństwa. We współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami tworzymy dodatkowe miejsca pobytu w naszych budynkach administracyjnych – poinformował Matej Vigoda, p.o. dyrektora generalnego przedsiębiorstwa państwowego Lesy SR.

Aktualnie firma dysponuje łącznie 605 miejscami noclegowymi, które rozlokowane są w obiektach na terenie całej Słowacji. Lesy SR również udostępniły pomoc humanitarną w postaci namiotów, stołów, kotłów, itp.


Źródło: Lesy CR, VMU, Lesy SR

 
Dodano 12:54 24-03-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama