Dodaj do ulubionych

Konsekwencje wojny dla europejskiej branży leśnej

 

Leśnictwo i przemysł drzewny w Europie odczuwają konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę. Jeszcze przed atakiem, były wysokie ceny energii, zwłaszcza gazu ziemnego, którego 55 proc. Niemcy otrzymują z Rosji.

Niemieckie magazyny gazu, z których część została nierozsądnie sprzedana Gazpromowi, są zapełnione tylko w około 30 proc. W leśnictwie i przemyśle drzewnym przekłada się to na gwałtowny wzrost cen paliw i energii. Wykonawcy usług leśnych słusznie domagają się wyższych stawek za zużywany w pracy olej napędowy, czy benzynę.


Utrata Rosji i Ukrainy doprowadzi także do niedoboru drewna okrągłego na rynku, które trzeba będzie zrekompensować. Jednym z możliwych scenariuszy jest to, że Chiny natychmiast zaspokoją swój popyt na drewno w Europie, ze względu na brak dostaw z Rosji.

Na pewno poważną przeszkodą w handlu z Rosją jest wykluczenie rosyjskich banków z systemu SWIFT, co sprawia, że transakcje płatnicze są trudniejsze, jeśli nawet niemożliwe do zrealizowania.


W 2021 r. Rosja była największym na świecie eksporterem tarcicy iglastej o wartości 5,8 mld USD. Wartość eksportu wszystkich produktów leśnych i drzewnych wyniosła ok. 12 mld USD.

Źródło: Forstpraxis.de
Dodano 12:59 24-03-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama