Dodaj do ulubionych

Pożary maszyn leśnych

Spalona maszyna to zawsze poważny problem dla właściciela zula, warto wiedzieć co można zrobić, by do pożaru nie doszło wcale.

W 2021 roku portal FIRMYLESNE.PL opisał sześć przypadków pożarów maszyn leśnych –
harwesterów, forwarderów lub ciągników rolniczych przystowanych do pracy w lesie. W tym roku, do początku marca, mamy już dwa takie wypadki. Większość z tych pożarów miało miejsce podczas pracy w drzewostanie, a dwa w czasie przejazdu drogą publiczną. Co najcześciej wywołuje ogień?
    
Niebezpieczna iskra
Za najczęstszą przyczynę pożarów maszyn uznaje się zwarcie instalacji elektrycznej. Iskra zapala materiały sztuczne, nagromadzone pozostałości drzewne, ogień dochodzi do zbiorników i nieszczęście gotowe.


 – Przyczyny pożarów podczas pracy mogą być różne. Higiena naszej pracy i użytkowania maszyny ma tutaj duże znaczenie. Tankowanie paliwa bez lejka, gdzie istnieje duża możliwość jego rozlania, zalegające trociny, czy drobne wióry drewna, igliwie: jest to materiał bardzo palny, do którego zapłonu wystarczy tylko iskra – mówi GAZECIE LEŚNEJ Witold Urbaniak, przedstawiciel firmy CDN Ergo, polskiego dilera maszyn Ponsse.


Jego zdaniem również wysoka temperatura w pobliżu komory silnika, uszkodzone przewody elektryczne wysokiego napięcia – nie pomagają w zapobieganiu pożarowi maszyny. Nie bez znaczenia jest także jej wiek.


– Nowe maszyny leśne posiadają już takie zabezpieczenia, że trudno mi uwierzyć, aby same się zapalały, bez pomocy człowieka, umyślnej czy nieumyślnej – mówi z kolei Łukasz Roszkowski z Arcon Polska, polskiego przedstawiciela marki Komatsu. – Większość pożarów powoduje czynnik ludzki – dodaje.
Innymi przyczynami pożarów może być zatarte łożysko (np. w ciągnikach), przegrzanie któregoś z układów, przetarta izolacja elementów elektrycznych (zwarcie), czy nawet niedopałek papierosa.


Poza tym koniecznie należy ograniczać prowadzenie prac leśnych w okresie długotrwałej suszy i ekstremalnych upałów. To właśnie wówczas najłatwiej o nieszczęście.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ 
Dodano 13:23 23-03-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama