Dodaj do ulubionych

Pożarów będzie więcej

Liczba pożarów lasów będzie rosnąć wraz z postępem zmian klimatycznych – to wniosek zawarty w Programie Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Szacuje się, że do roku 2100 będzie ich aż 50 proc. więcej, a za przyczynę podaje się przede wszystkim działalność człowieka – zmiany w krajobrazie i ekstremalne użytkowanie gruntów.


– Niszczycielskie pożary lasów mogą stać się nową normą. Czy to za kołem podbiegunowym, w Amazonii, czy w naszych lasach iglastych – kryzys klimatyczny powoduje coraz więcej pożarów na dużą skalę. Zagrażają ludzkiemu życiu, niszczą siedliska gatunków zwierząt i roślin oraz nadal wysuszają nasze krajobrazy – stwierdziła Susanne Winter, kierownik programu leśnego WWF.


Jak zauważa, nawet ekosystemy, które wcześniej były niewrażliwe na ogień, coraz częściej płoną. Jest to szczególnie widoczne w Argentynie, gdzie palą się ogromne obszary podmokłe. Aby temu przeciwdziałać, należy przenieść uwagę z gaszenia na zapobieganie pożarom. Nie możemy opierać ochrony lasów na środkach gaśniczych. Nowe pożary są zbyt ekstremalne.


– Zamiast tego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć z kryzysem klimatycznym i chronić istniejące lasy. Ponieważ zdrowe lasy są bardziej ognioodporne – powiedziała Susanne Winter.

Źródło: Forstpraxis.de

 
Dodano 14:08 29-04-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama