Dodaj do ulubionych

Zagospodarowany las i klimat

Międzynarodowa grupa 25 naukowców z sześciu krajów oraz z instytutu badawczego IIASA (International Institute for Applied Systems Analysis) w Wiedniu, zbadała rozwój zasobów węgla w różnych borealnych lasach iglastych.


Drzewostany te rozciągają się w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Alasce oraz Kanadzie i są największym ekosystemem na Ziemi, obejmują około 29 proc. powierzchni lasów na świecie. Wyniki badań wskazują, że w lasach najintensywniej użytkowanych zasobność węgla wzrasta najbardziej.


W latach 1990-2017 zasoby węgla w drzewach w skandynawskich lasach borealnych wzrosły o 35 proc., pomimo że pozyskanie drewna także rosło również w tym okresie. W bardziej ekstensywnie uprawianych lasach Rosji, Alaski i Kanady zawartość węgla w drzewach zmieniała się o kilka procent w górę lub w dół.


– Wynik ten przeczy tezie, że gospodarka leśna ze swoim pozyskaniem drewna, powoduje tak zwany dług węglowy, który w dłuższej perspektywie prowadzi do zmniejszenia zapasów węgla w lesie. Raport nie potwierdza zatem twierdzeń, że niewykorzystane lasy przynoszą największe korzyści dla klimatu – podkreślił Peter Högberg, profesor leśnictwa w SLU, który kierował pracami nad raportem.


Zwiększona podaż dwutlenku węgla w intensywnie uprawianych lasach wynika z tego, że  mają one wyższy przyrost, przy czym przeciętnie są to lasy młodsze. W lasach mniej intensywnie użytkowanych pożary lasów są również ważną przyczyną dużych strat węgla.
Oprac. Tadeusz Ciura

 
Dodano 15:36 23-05-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama