Dodaj do ulubionych

Apel drzewiarzy i plan Budy

W związku z rekordowo wysokimi cenami drewna, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewne-go zaapelowała do rządu o wstrzymanie eksportu.

Sektor drzewny bardzo ucierpiał od czasu napaści Rosji na Ukrainę. Przetwórcy mają problemy z dostępem do surowca, źle dzieje się nawet w silnej branży meblarskiej.

Obecnie, jak mówił Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, z Ukrainy do Polski dociera około 25 proc. ilości surowca drzewnego, którą importowano przed wojną.

– Ostrzegaliśmy, że przekazanie większej puli drewna na aukcje otwarte oraz brak kontroli nad jego eksportem dopro-wadzi do poważnych zaburzeń w zaopatrzeniu i wzrostu cen – powiedział na łamach portalu Biz-nes.gazetaprawna.pl dyrektor PIGPD.

Minister rozwoju Waldemar Buda zapewnił, że resort stara się skłonić Lasy Państwowe do stworzenia korzystnych warunków dla sektora przetwórstwa drzewnego w kraju. Przedstawił równie plan przezwyciężenia kryzysu – zakłada on zwiększenie limitu pozyskania drewna na 2 do 3 lat.

– Oczywiście LP są za zrównoważonym rozwojem, jednak działamy w nadzwyczajnych okolicznościach, które wymagają nadzwyczajnych działań – stwier-dził Waldemar Buda.

Tymczasem w opinii drzewiarzy takie rozwiązanie nie jest konieczne: wy-starczyłoby ograniczenie eksportu, zatrzymanie spalania drewna w energetyce oraz możliwość wykorzystania surowca poużytkowego.

Źródło: Biznes.gazetaprawna.pl
Dodano 09:57 30-06-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama