Dodaj do ulubionych

DEET na komary

Preparaty zawierające DEET są skuteczne w odstraszaniu komarów i kleszczy, jednak wysokie stężenie tej substancji może być niebezpieczne dla człowieka.

Dokładana chemiczna nazwa DEET to N,N-dietylo-meta-toluamid i jest to etoksylowany alkohol benzylowy. Substancja stosowana jest w przemyśle chemicznym, chemiczno-technicznym i farmaceutycznym, jako repelent, surowiec do wytwarzania preparatów biobójczych, przeciwko kleszczom, meszkom, muchom końskim i innym owadom kłującym, w tym owadom tropikalnym.

Związek ten paruje pod wpływem ciepła, prowadzi do zablokowania receptorów czuciowych owadów, które wyczuwają człowieka, co w konsekwencji powoduje ich odstraszenie.

Mocny, ale toksyczny
Początkowo DEET uznano za substancję szkodliwą dla człowieka. W 2010 roku Komisja Europejska dopuściła ją jednak do obrotu i do stosowania na skórze człowieka.


Repelenty mogą zawierać od 5 do 99 proc. czystej substancji. Im stężenie jest wyższe, tym dłuższy jest efekt odstraszający (do 50 proc. stężenia), ale także większa szkodliwość dla człowieka. Wysoka dawka DEET działa toksycznie na układ nerwowy.

Objawy neurologiczne, takie jak napady padaczkowe, zauważalne są nawet u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Natomiast u dorosłych obserwuje się zwykle niewielkie podrażnienia skóry oraz oczu.

DEET wchodzi w reakcje z tworzywami sztucznymi, powodując ich rozpuszczanie, dlatego należy uważać przed aplikacją preparatów na ubrania z tworzyw sztucznych, obuwie, czy wózki. Nie należy go również rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczególną uwagę podczas stosowania powinny zachować dzieci oraz kobiety w ciąży.


Czas działanie zależy od stężenia DEET w konkretnym produkcie:
•    <10 proc. DEET w produkcie może zapewnić ograniczoną ochronę, najczęściej 1-4 godziny,
•    20-30 proc. preparatu DEET na skórze lub odzieży chroni przed 90 proc. wszystkich ukąszeń komarów i kleszczy, najczęściej ochrona do 6-12 godzin,
•    stężenie DEET powyżej 50 proc. nie powoduje wydłużenia czasu działania i dodatkowej ochrony.

Zawartość DEET w preparatach odstraszających owady dla osób dorosłych powinna wynosić 20 proc. W preparatach dla dzieci jej stężenie nie powinno przekraczać 10 proc.

Środki odstraszające owady występują w postaci kremów, żeli, pianek, płynów i sprejów. Odległość w jakiej powinno się spryskać ciało to około 15-20 cm. W przypadku dzieci, zależnie od ich wieku, najlepiej jest zastosować na ubranie, poprzez delikatne spryskanie.


Środki odstraszające komary mogą być jednocześnie stosowane z preparatami zawierającymi filtry UV, jednak osłabiają ich skuteczność. W związku z tym, należy najpierw nałożyć krem z filtrem, a dopiero później zastosować preparat z DEET.

Zbyt częste używanie, aplikowanie w nadmiernych ilościach lub na dużą powierzchnię ciała może powodować podrażnienia skóry i oczu oraz działać toksyczne na układ nerwowy. W związku z czym bezpieczniej jest stosować preparaty na ubrania niż bezpośrednio na skórę.  

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ 
Dodano 09:48 27-07-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama