Dodaj do ulubionych

Coraz większe problemy z łańcuchami dostaw

Luki w łańcuchach dostaw części do maszyn leśnych coraz bardziej utrudniają życie skandynawskim producentom. Niektórzy odnotowali spadek liczby dostarczonych egzemplarzy na poziomie 50 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku.


Zamówienia na nowe maszyny wciąż napływają, ale dostawy są opóźnione. Producenci obierają rozmaite strategie radzenia sobie w obliczu kryzysu.

Komatsu Forest zdecydowała się na utrzymanie produkcji na stałym poziomie w nowej fabryce w Umeå w północnej Szwecji. Efekt: mnóstwo maszyn jest w zasadzie wyprodukowanych, ale nie mogą być sprzedane klientom, ponieważ brakuje im paru ostatnich części.

Ponsse, podobnie jak szereg innych marek, już negocjacje z pracownikami w sprawie ograniczenia produkcji. Jednym z podawanych powodów jest obecna sytuacja na ukraińskim froncie. Można się jednak domyślać, że to jedynie jeden z wielu elementów układanki, a do złej sytuacji przyczynia się głównie brak podzespołów.

Sama firma Ponsse dostarczyła na rynek szwedzki, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br., o 40 proc. mniej forwarderów niż w analogicznym okresie 2021.

Na szczęście wydaje się, że sytuacja zmierza ku lepszemu – przynajmniej w niektórych aspektach. Ceny stali osiągnęły szczyt, a podzespoły hydrauliczne powoli stają się znów dostępne. Największe problemy dotyczą półprzewodników.

Głównym czynnikiem wpływającym na szwedzki rynek maszyn leśnych jest rozmiar pozyskania. Im więcej lasu się wycina, tym więcej maszyn trzeba wymieniać na nowe. Obecnie rozmiar pozyskania w Szwecji jest na rekordowym poziomie – czytamy na portalu Forestry.com. Ceny zarówno tarcicy, jak biomasy są wysokie, a rentowność przemysłu leśnego wciąż znakomita.

W obecnej sytuacji nie ma sensu analizować szwedzkiego rynku forwarderów bardzo niska sprzedaż maszyn odbywa się w warunkach niskiej dostępności komponentów, na które producenci muszą praktycznie polować.

Źródło: Forestry.com


 
Dodano 10:33 27-07-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama