Dodaj do ulubionych

Więcej pożarów lasów w Czechach

Od początku roku 2022 Lasy Republiki Czeskiej odnotowały 108 pożarów w drzewostanach gospodarczych (z czego 33 w maju i czerwcu), na łącznej powierzchni ponad 50 hektarów. Szkody sięgnęły trzech i pół miliona koron.

W pierwszej połowie tego roku firma odnotowała więcej pożarów niż w całym 2021, kiedy na niespełna 27 hektarach uporała się z 106 pożarami.


Według strażaków, którzy coraz częściej muszą gasić płonące lasy, najczęstszą przyczyną letnich pożarów lasów jest ludzka nieuwaga. Szkody są nie tylko materialne, policzalne, ale także ekologiczne, ponieważ pożar poważnie uszkadza glebę.


– Chcę zaapelować do społeczeństwa – idźcie do lasu, zbierajcie grzyby, jagody, uprawiajcie sporty, odpoczywajcie, zapraszamy. Ale bądźcie ostrożni, jeśli chodzi o palenie i przestrzeganie zakazu rozpalania ognisk w lasach. Nawet odłamek szkła może spowodować zapłon – mówił Jiří Groda, szef Lasów Republiki Czeskiej.


Największy z niedawnych pożarów, który miał miejsce 24 czerwca na Czarnej Górze, rozprzestrzenił się na powierzchni około 3 hektarów.


– Zarośla i młode drzewa, w tym drzewa posadzone w zeszłym roku, płonęły. Musimy zrekultywować ten obszar i ponownie go zalesić – powiedział Štěpán Pospíšil, lokalny zarządca lasu z Lesy ČR. To już drugi pożar w tej okolicy – poprzedni wybuchł w marcu, po drugiej stronie wzgórza. Wtedy zniszczeniu uległo 1,6 ha lasu, a szkody przekroczyły 350 tysięcy koron.

Ostatni pożar mógł wyrządzić szkody sięgające kilkuset tysięcy koron.

Źródło: Silvarium.cz
Dodano 10:39 27-07-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama