Dodaj do ulubionych

Nowości na Interforst 2022

Ponad 30 tys. zwiedzających i 353 wystawców pojawiło się podczas ostatnich targów Interforst 2022 w Monachium. Podczas imprezy, która odbywała się w dniach 17–20 lipca br., pojawiło się sporo sprzętowych nowości.


Był to m.in. nowy procesor drewna opałowego marki Posch, SpaltFix K-710 a-Vario wzbudził spore zainteresowanie tłumu. Urządzenie może przecinać kłody od 20 do 70 cm średnicy i jest w pełni zautomatyzowane. Długość kawałków drewna może sięgać aż 6 m, a materiałem wyjściowym są kawałki o długości od 20 do 50 cm.

Ustawienia pracy maszyny są dostępne za pośrednictwem ekranu dotykowego. Jak mówili przedstawiciele Posch, urządzenie powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie na większą automatyzację w leśnictwie.


Kolejna nowinka to przystawka do harwestera, która sprawia, że forwarder przestaje być potrzebny. Urządzenie zostało stworzone przez markę Konrad i można go używać z harwesterem Highlander. Zamiast klembanka, przestrzeń ładunkowa oparta jest na ramie harwestera, do której można ładować pocięte sztuki.


Z kolei Palfinger zaprezentował system sterowania żurawiem do załadunku z kabiny,  przy pomocy okularów VR i systemu Smart Control. Jak informują przedstawiciele marki, to prototypowe rozwiązanie wymaga dopracowania – w szczególności potrzebne będą okulary VR o większej rozdzielczości – ale już dziś mogą zaprezentować możliwości rozwiązania, dzięki któremu można sterować żurawiem dokładniej, szybciej i zdecydowanie wygodniej.

Nad systemem kontroli żurawia przy pomocy rozszerzonej rzeczywistości Palfinger pracuje już od jakiegoś czasu, a wcześniejsza wersja systemu była prezentowana między innymi na targach Interforst 2018.
Interforst to nie tylko maszyny – wśród interesujących nowości znalazła się też aplikacja stworzona przez markę Stihl – Treeva.

Służy ona do ułatwiania pracy w terenie przez udostępnianie danych o lokalizacji drzewa, możliwość szybkiego pomiaru stosu czy śledzenie miejsc, w których prowadzone są prace przy pozyskaniu. W skład Treeva wchodzi szereg innych aplikacji, w tym LogBuch (geolokalizacja) i FOVEA (pomiary objętości przy pomocy aparatu fotograficznego).

Fot.: Palfingerepsilon.com
Dodano 12:20 23-08-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama