Dodaj do ulubionych

Rekordowe pożary w Europie

2022 to rekordowy rok pod względem liczby pożarów lasu – wynika z raportu Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu (EFFIS), wykorzystującego dane satelitarne z europejskiego programu Copernicus.


Od początku roku w Europie spłonęło około 660 000 hektarów lasu. To rekordowa suma, która przekracza nawet europejski rekord z 2017 roku (420 913 hektarów).
Na dzień 18 sierpnia sumy spalonych powierzchni dla poszczególnych krajów wyniosły:


Hiszpania: 283 306 ha, Rumunia: 150 735 ha, Portugalia: 86 665 ha, Włochy: 42 604 ha, Niemcy: 4 293 ha, Austria: 1 016 ha, Polska: 528 ha.
Odsetek lasów zniszczonych w wyniku pożarów jest obecnie pięciokrotnie większy niż w roku 2018.


– Chociaż generalnie w niektórych krajach było mniej pożarów, były one o wiele bardziej ekstremalne i spowodowały większe obszary zniszczeń – pisze Lindon Pronto, specjalista ds. zarządza-nia pożarami w Europejskim Instytucie Leśnym (EFI), w wywiadzie emailowym dla czasopisma ATL.


Jak zauważa ekspert, coraz wyraźniej widać wpływ zmian klimatycznych na warunki pogodowe i podatność krajobrazów leśnych na pożary. Więcej susz, więcej materiału palnego w lasach, wyższe temperatury, niższa wilgotność względna i nienormalne zjawiska wiatrowe w połączeniu z większą liczbą ludzkich przyczyn zapłonu, powodują pożary, które szaleją bardziej ekstremalnie i nieprzewidywalnie.


Sezon pożarów wydłuża się z roku na rok i w tym roku rozpoczął się znacznie wcześniej, pisze Lindon Pronto, zauważając, że trwająca fala upałów rozprzestrzeniła się na znacznie większą część Europy niż w poprzednich latach.


Pożary wybuchają również na kilku innych kontynentach. Między innymi w Stanach Zjednoczonych jeden z większych w tym roku pożarów wybuchł w północnej Kalifornii po pożarze w rezerwacie przyrody Klamath National Forest.


The European Forest Fire Information System, EFFIS, został ustanowiony przez Komisję Europejską we współpracy z krajowymi organami administracji przeciwpożarowej. EFFIS jest internetowym systemem informacji na temat pożarów lasów w regionach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, od pierwszego etapu, w którym istnieje ryzyko pożaru do oceny uszkodzeń po pożarach.


Oprac. Tadeusz Ciura
Źródło: Effis.jrc.ec.europa.eu

 
Dodano 15:19 23-09-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama