Dodaj do ulubionych

Kłody pod nogi przemysłu drzewnego

Przedstawiciele przemysłu drzewnego alarmują w sprawie bardzo złej sytuacji na rynku drzewnym.

Ceny drewna rosną – mówi się, że mają skoczyć o kolejne 50 do 60 proc. Branża leśna już teraz boryka się z potężnymi podwyżkami, a kolejny wzrost cen może spowodować załamanie na rynku i według szacunków drzewiarzy doprowadzić do utraty nawet 100 tysięcy miejsc pracy. W związku z tą sytuacją, przedstawiciele organizacji związanych z rynkiem drzewnym wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proszą o interwencję w LP.


„W tej szczególnie trudnej sytuacji Lasy Państwowe lekceważą wszelkie apele o wsparcie branży i podnoszą ceny dla długoletnich klientów przerabiających drewno w kraju i zatrudniających 400 tysięcy pracowników! Ponadto ekstremalnie wysokie ceny drewna przełożą się na droższy papier, książki, zeszyty, opakowania do żywności, leków, drewno budowlane, palety czy meble także dla polskich konsumentów i będą nakręcać już rekordowo wysoką inflację w Polsce." – czytamy w liście opublikowanym w mediach.


Przedstawiciele firm zajmujących się produktami z drewna alarmują także, że poważnym ciosem dla ich rynku może być odstąpienie niektórych jednostek LP od certyfikacji FSC. Może to dotyczyć zarówno firm meblarskich, jak i tych produkujących płyty drewnopochodne czy podłogi. Certyfikat FSC to poświadczenie, że drewno jest wyprodukowane i pozyskane legalnie i zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki.
– Rezygnacja z najbardziej powszechnych w Europie certyfikatów na drewno to cios dla naszych firm i absurd.

Przecież Lasom także powinno zależeć – podobnie jak organizacji certyfikującej FSC – na zrównoważonej gospodarce w leśnych zasobach Skarbu Państwa – powiedział Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.   


Z certyfikatu zrezygnowały dyrekcje w Łodzi i Gdańsku, a dyrekcja toruńska nie zamierza go przedłużyć w 2023 roku. Wspólnie przedstawiciele polskich przedsiębiorców drzewnych apelowali do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o ponowne rozważenie i próbę powrotu do certyfikacji.

Dodano 14:44 24-10-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama