Dodaj do ulubionych

Kontrowersje wokół „Drewna z lasu”

Aż 85 proc. zwycięzców w konkursie "Drewno jest z lasu" to parafie lub inne instytucje kościelne. W sumie Lasy Państwowe przyznały dofinansowanie do 100 000 zł aż 118 zwycięzcom.

Nabór do konkursu "Drewno jest z lasu" trwał do połowy września, jego celem było „promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcę tego surowca”.

Udział w konkursie mogły wziąć organizacje pozarządowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządy i ich jednostki organizacyjne. Adresatem przedsięwzięcia były też parafie i osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych działające legalnie na terenie Polski.

I właśnie tych ostatnich jest na liście beneficjentów najwięcej, co zauważył Antoni Kostka, przewodniczący Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, publikując w październiku na swoim profilu na Twitterze listę zwycięzców.

Temat nagłośniły media, m.in.  Onet.pl, który poinformował, że łączna pula pieniędzy przeznaczonych na dotacje w konkursie wynosiła 11 milionów złotych, więc do instytucji kościelnych musiało trafić około 9 milionów 350 tysięcy złotych.

To zwróciło uwagę posłów opozycji, którzy przeprowadzili interwencję poselską w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i sprawdzali, jakie dokumenty brano pod uwagę w procesie wyłaniania zwycięzców.


Posłowie PO Magdalena Filikis, Katarzyna Osos oraz Piotr Borys mają zamiar wyjaśnić kwestie promocji konkursu skierowanej do konkretnych odbiorców i listy oraz liczby podmiotów, które przystąpiły do konkursu, a także przeczytać protokół pracy komisji konkursowej, uzyskać informacje o kwocie przeznaczonej na realizację konkursu i poznać kryteria oceniania wniosków.

26 października do dyrektora Józefa Kubicy skierowano wniosek o umożliwienie wstępu do siedziby Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych celem przeglądu pełnej dokumentacji, materiałów i informacji dotyczących konkursu.


Jednym z laureatów jest parafia w Tolkmicku na Warmii – to właśnie stamtąd pochodzi rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. Nie udało się ustalić, na co parafia ma zamiar wydać pieniądze. Kolejny z czeków trafił do parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Koziegłowach pod Poznaniem, skąd pochodzi Ewa Jedlikowska, dyrektorka Ośrodka Kultury Leśnej Lasów Państwowych w Gołuchowie oraz działaczka Solidarnej Polski. W tym wypadku również nie ma informacji, jakie jest przeznaczenie pokaźnej sumy.


Jak zauważył Onet, konkurs "Drewno jest z lasu" został przeprowadzony w dużej tajemnicy, ogłoszono go nie na witrynie Lasów, a na stronie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, którą odwiedza dużo mniej osób. Być może do konkursu miały się zgłosić podmioty, które ktoś o nim poinformował.

Źródło: Onet.pl, Antoni Kostka
 
Dodano 14:38 18-11-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama