Dodaj do ulubionych

UE w obronie swoich lasów

Cztery kraje europejskie nawiązały współpracę, pragnąc chronić interesy swoich lasów państwowych. Grupa obrała nazwę For Forest. Znalazły się w niej Austria, Finlandia, Słowenia i Szwecja.


Propozycja Parlamentu Europejskiego, by zbierać informacje i monitorować stan lasów, to pierwszy punkt, w którym For Forest ma zamiar zawalczyć o swoje. Fiński rząd jest zdania, że podczas pracy nad wprowadzeniem takiego rozwiązania na terenie UE, komisja nie wzięła pod uwagę opinii krajów członkowskich.


Austria i Finlandia zyskały już poparcie 17 innych krajów członkowskich dla propozycji, by informacje o lesie były zbierane głównie za pomocą mechanizmów państwowych.
– Nie powinno się tworzyć nowego systemu na poziomie Unii. Najwyższą władzę w polityce leśnej powinny mieć poszczególne kraje – mówił Antti Kurvinen, fiński minister rolnictwa i leśnictwa.


17 października minister opublikował też listę problemów związanych z wcześniejszymi lub nadchodzącymi propozycjami legislacyjnymi Parlamentu Europejskiego dotyczącymi lasów. Jak twierdzi, propozycje te nie były skoordynowane ani sprawdzone pod kątem ich ogólnego wpływu na korzystanie z lasu, efektów ekonomicznych czy socjalnych.


Zdaniem Kurvinena, blok 27 krajów stara się wcisnąć wszystkich członków Unii w jednolitą politykę gospodarki leśnej mimo faktu, że niektóre kraje niemal nie posiadają lasów w stanie zbliżonym do naturalnego. Minister wytykał też, że Bruksela ma bardzo małą wiedzę na temat gospodarki i przemysłu drzewnego. Jednocześnie panuje tendencja do tworzenia programów i podejmowania decyzji opartych o błędne źródła.

– W Brukseli spotkałem się z opiniami na temat fińskiego leśnictwa opartymi o zdjęcia udostępnione przez organizacje non-profit, ukazujące lapońskie torfowiska, a opisane jako teren po wycince – narzekał Kurvinen.


Co ciekawe, Maria Ohisalo, fińska minister środowiska i zmian klimatu oświadczyła we wtorek 18 października, że rząd nie podejmował wspólnej decyzji o utworzeniu grupy For Forest.


– Nie odbyła się żadna rozmowa na ten temat (...) Nie było wspólnej dyskusji rady ministrów na temat spraw Unii Europejskiej ani nawet dyskusji ministrów związanych bezpośrednio z tematem. Czekam na dalsze szczegóły – mówiła na łamach dziennika Helsingin Sanomat.


Źródło: Helsinkitimes.fi

 
Dodano 15:18 16-11-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama