Dodaj do ulubionych

Brak ofert i zawyżenia

Jak idą przetargi na uslugi leśne wykonywane w 2023 roku? Ofert albo nie ma, albo przekraczają wycenę nadleśnictw - to główny wniosek płynący z przejrzenia wybranych informacji z otwarcia ofert.

Aż 70 proc. pakietów na prace leśne zostało odrzuconych w RDLP w Szczecinie z powodu przekroczenia przez zule kwot przeznaczonych na te zadania przez nadleśnictwa.

Przypomnijmy: w Szczecinie dyrekcja LP ogłosiła megaprzetarg organizowany wspólnie dla kilkunastu nadleśnictw. W jednym dużym postępowaniu były aż 72 pakiety obejmujące prace w 14 nadleśnictwach.


Te nadleśnictwa to: Barlinek, Bogdaniec, Bolewice, Dębno, Głusko, Kłodawa, Karwin, Lubniewice, Mieszkowice, Międzychód, Międzyrzecz, Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Trzciel.

Na 72 pakiety aż 50 zostało unieważnionych. To oznacza, że w pierwszym przetargu wykonawców nie znalazło aż 70 proc. pakietów!

Na jeden pakiet oferta nie wpłynęła w ogóle. W pozostałych pakietach zule przekroczyły kwoty przeznaczone na realizację zadań przez nadleśnictwa o od 2 do 34 proc. Średnio w odrzuconych pakietach zule przekraczały kwotę nadleśnictwa o ok. 17 proc.

Licząc jednak nie tylko pakiety odrzucone, ale też te, gdzie przekroczeń nie było, średnio zule i tak przekroczyły swoimi ofertami sumaryczną kwotę przeznaczoną przez Lasy na ten megaprzetarg o ok. 11 proc.

Jak było w innych dyrekcjach?
 

RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Goleniów:

Na 6 pakietów wpłynęły oferty tylko na połowę, czyli na 3 pakiety. Oferty przekroczyły wycenę nadleśnictwa o 10–30 proc. Zostały odrzucone.

 

RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Międzyzdroje:

Nadleśnictwo ma 8 leśnictw, podzielono je na dwa pakiety. Na żaden pakiet nie wpłynęła oferta.

 

RDLP Białystok, Nadleśnictwo Czerwony Dwór:

Tu prace podzielono na 7 pakietów. Po jednej ofercie wpłynęło tylko na 4 pakiety, 3 pakiety pozostały bez żadnych ofert. Zule w ofertach przekroczyły wycenę nadleśnictwa o 15–30 proc. Przeszła za to szkółka, gdzie oferta była o 4 proc. niższa od wyceny nadleśnictwa.


RDLP Białystok, Nadleśnictwo Maskulińskie:

Nadleśnictwo ma 7 pakietów. Oferty tu wpłynęły, niektóre nawet zaniżone przez zule o 20 proc. w stosunku do wyceny nadleśnictwa. Większość ofert była w cenie zbliżonej do wyceny. Tylko jeden pakiet został przekroczony o 10 proc., nie wiemy jeszcze, czy zostanie odrzucony, czy przyjęty.


RDLP Białystok, Nadleśnictwo Rudka:

Mamy tu 5 pakietów. Oferty wpłynęły tylko na dwa. Jedna oferta przekroczyła wyceną o 20 proc., druga o... 65 proc.! Zapewne zostaną odrzucone.

RDLP Szczecinek, Nadleśnictwo Karnieszewice:

Na 6 pakietów oferty wpłynęły na 5. Czyli tylko jeden pakiet pozostał bez oferty. Oferty w cenie nadleśnictwa lub lekko przekroczone. Jest tu konkurencja, na jeden pakiet wpływały po 2-3 oferty.
Dodano 15:42 23-11-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama