Dodaj do ulubionych

Raport z przetargów


Coraz więcej pakietów bez ofert i do powtórki. Kolejny rok liczy się tylko cena –
to główne wnioski po analizie postępowań na usługi leśne wykonywane w roku 2023.

GAZETA LEŚNA jak co roku analizuje dla Was przetargi na usługi leśne w całej Polsce.
W naszym raporcie znajdziecie informacje o podziale prac na pakiety (jednoleśnictwowe?, kilkuleśnictwowe? harwesterowe?), warunkach udziału, terminach płatności, kryteriach oceny ofert. I co najważniejsze: ile ofert wpływa w tych przetargach i z jakimi cenami w stosunku do wyceny nadleśnictwa.


Pod lupę bierzemy te same nadleśnictwa, które opisywaliśmy dwa i trzy lata temu. Dlaczego? By móc porównać przetargi z lat ubiegłych z aktualnymi. Czy pakiety się zmieniły? Czy zmieniły się warunki udziału? I w końcu, czy ofert jest mniej czy więcej i czy ich wartość w stosunku do wyceny jest podobna jak dawniej?


Przyglądamy się po jednym nadleśnictwie z każdej RDLP. Nadleśnictwa są wybrane losowo, to w każdej RDLP piąte od początku alfabetu nadleśnictwo.
Są tu jednak wyjątki. Po pierwsze: jeśli dawniej nadleśnictwo przetargu nie miało, bo obowiązywała umowa wieloletnia, to opisujemy kolejną z listy jednostkę. Po drugie: jeśli trafiamy na nadleśnictwo specyficzne, np. takie z Puszczy Białowieskiej albo mające kilka zestawów harwester plus forwarder, to je pomijamy i bierzemy kolejne z listy.

(najlepiej złożyć to w takich blokach, aby każdy mógł łatwo oznaleźć inetereujące go nadleśnictwo)


Białystok: Nadleśnictwo Czarna Białostocka
Oferty w cenie zamawiającego, tylko pakiet ze szkółką przekroczył wycenę i został odrzucony.
Na rok 2023 prace zostały tu podzielone na 4 pakiety złożone odpowiednio z: 1 leśnictwa, 3 leśnictw i szkółki, 9 leśnictw i 5 leśnictw.


To podobny podział jak dwa lata temu. Wówczas na każdy pakiet wpłynęło po jednej ofercie niemal dokładnie w cenie zamawiającego. Jak było tym razem?
Na każdy pakiet wpłynęło po 1 ofercie. Trzy oferty były mniej więcej w cenie zamawiającego i zostały przyjęte.


Tylko oferta na pakiet z trzema leśnictwami i szkółką przekroczyła wycenę zamawiającego o ok. 4 proc. i została odrzucona, a nadleśnictwo rozpisało na te zadania nowy przetarg, ujmując je tak jak poprzednio w jednym pakiecie.


Wynagrodzenie płatne w terminie do 21 dni, tak jak dwa lata temu.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 
Dodano 10:56 24-12-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama