Dodaj do ulubionych

Fińskie rębaki

LHM Hakkuri to fińska firma zajmująca się od ponad 40 lat produkcją oraz sprzedażą rębaków.

Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w miejscowości Jyväskylä, położonej około 300 km na północ od Helsinek. Historia przedsiębiorstwa sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to jej założyciel – Pekka Lahti – prowadził gospodarstwo, a dodatkowo zajmował się rozdrabnianiem. W tamtych czasach nie był zadowolony z dostępnych mobilnych rębaków i dlatego bazując na swoich zainteresowaniach inżynierią i mechaniką, skonstruował bardziej wydajną maszynę.


Przez wiele lat te rębaki były produkowane przed przedsiębiorstwo Kotimaiset Energiat. W 1994 roku opracowano model Evolution jako pierwszy rębak bębnowy zintegrowany z samochodem ciężarowym. Sukces modelu Evolution wskazał dalszą drogę rozwoju. I tak w roku 1996 powstał model Future, a w 1998 założona została firma LHM Hakkuri, istniejąca do dziś.

Na lepszą wydajność
Pierwszy rębak Giant powstał w 1999 roku, a dokładnie 10 lat później, bo w 2009 roku, pojawił się najnowszy model Giant S. Rębak mobilny Giant powstał w celu zintensyfikowana wydajności produkcji zrębki. Udało się to, dzięki zwiększeniu mocy silnika Cumminsa do 548 KM oraz gabarytów rębaka. Maszyna ma wydajność przerobu do 300 m3 na godzinę. Specjalnie opatentowany podwójny wyrzutnik zrębki pozwala na przyśpieszenie prędkości jej wyrzucania kominem wylotowym, co przekłada się na możliwość załadowania pełnego samochodu wywozowego o pojemności 127 m3 w mniej niż pół godziny.


Płynną pracę zapewnia też mocny i praktyczny dźwig oraz duża rolka podająca napędzana hydraulicznie. Szeroki, rozkładany stół podający ułatwia załadunek materiału do rębaka. Wystarczyło aby rolka podająca chwyciła surowiec, a reszta materiału jest wciągana samoczynnie do wewnątrz. System „no stress” automatycznie przerywa napęd rolki w przypadku zbytniego obciążenia bębna rozdrabniającego. Ma to uniemożliwić zatrzymanie bębna lub zdławienia silnika rębaka, podczas zbyt dużego obciążenia go podawanym materiałem.


Bęben o średnicy 144 mm posiada 4 noże tnące. Łatwa regulacja pozycji noży oraz wymienne sita pozwalają na zmianę rozmiaru powstającej zrębki. Montaż rębaka na samochodzie ciężarowym pozwala na jego bezproblemowe przewożenie, a jest na tyle wąski, że mieści się nawet na leśnych drogach.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 


 
Dodano 16:13 25-01-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama