Dodaj do ulubionych

Rosja. Wstrzymana produkcja pelletu

Największy holding drzewny na terenie północno-zachodniej Rosji, Grupa ULK (Ustyański Kompleks Przemysłu Drzewnego), zatrzymał produkcję pelletu w fabryce w Pestowie ze względu na brak możliwości jego sprzedaży.


– Zostaliśmy zmuszeni do całkowitego zatrzymania zakładu w Pestovie i zwolnienia tam 350 osób, z powodu braku logistyki – poinformował 7 grudnia Władimir Butorin, właściciel i dyrektor generalny Grupy ULK.

Portal Drewno.pl wyjaśnia, że firma Butorina otrzymuje obecnie około 50 proc. zamawianego taboru, podczas gdy inne przedsiębiorstwa w branży – zaledwie 20 – 30 proc.


Sytuacja jest spowodowana zaprzestaniem eksportu produktów do UE przez Turcję, która obawia się sankcji wtórnych ze strony Europy.


To nie jedyny powód do zmartwień rosyjskich firm przetwarzających drewno. Europejscy dostawcy odmówili dostarczenia sprzętu i zwrotu zaliczek w budowie kompleksu przetwórstwa drewna w rejonie Archangielska, co zdaniem Butorina spowodowało już straty rzędu 10 miliardów rubli. Grupa ULK zwolniła w samym 2022 roku 1500 osób z sumy 5400 zatrudnionych.


Butorin zapowiada też, że pozyskanie surowca w 2023 roku nie przekroczy 2,5 milionów metrów sześciennych.

Najprawdopodobniej zamknięte zostaną trzy fabryki produkujące około 300 tysięcy ton pelletu rocznie – wszystko z powodu braku sprzedaży. Przychody Grupy ULK w obecnym roku mogą stanowić 2/3 wartości z poprzednich lat.

Źródło: Drewno.pl
Dodano 14:49 29-01-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama