Dodaj do ulubionych

Czechy. analiza pożaru

Przyczyną szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia w Czeskiej Szwajcarii, w pierwszych dniach ubiegłorocznych pożarów, była głównie duża prędkość wiatru w połączeniu z bardzo niską wilgotnością gleby, powietrza, roślinności, a także wysoką temperaturą. To wnioski z naukowej analizy, którą opublikowało 6 stycznia 2023 roku czeskie Ministerstwo Środowiska.


Autorzy badań odnotowali najwyższą moc palenia w dojrzałych świerczynach, które obumarły w wyniku gradacji korników, natomiast najniższą w dojrzałych lasach bukowych.
Nie ma wątpliwości, że takie warunki są wynikiem postępujących zmian klimatu. Analiza naukowców powstała po to, by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.


– Tylko w 2022 roku pożary pochłonęły w Europie około 860 tysięcy hektarów lasów. Występowały nie tylko na terenie południowej Europy, ale także dalej, na obszarach wysuniętych na północ. W ubiegłym roku w Skandynawii i Wielkiej Brytanii wybuchły setki pożarów lasów. [...] Na pewno nie uda nam się całkowicie zapobiec powstawaniu kolejnych, ale musimy wyciągnąć wnioski i mieć jasno określone procedury, które pozwolą gasić pożary w zarodku – powiedział Marian Jurečka, minister środowiska Czech.


W części analitycznej raportu znalazł się rozdział poświęcony warunkom klimatyczno-meteorologicznym przed i w czasie pożaru. Istotnym elementem ekspertyzy jest modelowanie z wykorzystaniem amerykańskiej technologii FlaMap, która umożliwia stworzenie symulacji możliwego rozwoju pożaru, w zależności od zmian temperatury, suszy, prędkości wiatru czy rodzaju  lasu.


Nie brakuje też głosu optymistycznego. Jak mówił Marian Jurečka, natura regeneruje się z niesamowitą mocą. W przyszłości Park Narodowy České Švýcarsko ma szanse stać się unikatem przyrodniczym pod względem różnorodności gatunkowej, silnych i odpornych ekosystemów, które będą znacznie lepiej odporne na zmiany klimatu.

Jak wykazują naukowcy, pomimo szalejącego żywiołu, na spalonym terenie nienaruszona została znaczna część próchnicy, nieobjęta bezpośrednio pożarem, a tym samym prawdopodobnie zachowała się część banku nasion do późniejszej regeneracji lasu. – Na terenie parku już pojawiają się zioła, trawy i pojedyncze drzewa, spodziewamy się również szybkiej regeneracji lasu – dodaje Jurečka.


Opracowanie podsumowuje wiedzę ekspercką na temat przyczyn powstania i rozprzestrzeniania się pożaru, który latem 2022 roku dotknął obszar ponad tysiąca hektarów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Za analizą stoi liczna grupa ekspertów z wielu naukowych placówek na terenie Republiki Czeskiej.

Źródło: Silvarium.cz
 
Dodano 14:55 29-01-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama