Dodaj do ulubionych

Szczepienia w zulu

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach skutecznej metody walki z boreliozą. Pojawienie się szczepionki przeciwko temu schorzeniu może być przełomem, pod warunkiem, że leśnicy zaufają jej skuteczności.

Kleszcze to drobne pajęczaki powszechnie występujące w Polsce. W zależności od gatunku bytują w lasach lub na łąkach i innych otwartych przestrzeniach, także w miastach. Ryzyko spotkania z tymi stawonogami istnieje więc właściwie wszędzie. Jednak wbrew obiegowej opinii wcale nie spadają one z drzew, nie mają też skrzydeł. Ponadto są ślepe – ofiarę wyczuwają głównie poprzez ciepło, dlatego na kontakt z kleszczem narażone są szczególnie osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza pracownicy leśni.


Wprawnym okiem czasem uda się wypatrzyć tego pajęczaka przyczajonego na czubku źdźbła trawy. Może wtedy wyglądać całkiem komicznie – kleszcz czując ofiarę zaczyna przebierać w powietrzu kończynami, chcąc chwycić się jej ciała. Gdy mu się to uda, wprawnie wędruje w ciepłe miejsce, takie jak np. pachwiny i wkłuwa się w skórę. Ofiara często nie jest tego świadoma, bowiem pajęczak ten znieczula miejsce ukłucia. Nie pomaga też fakt, że groźne są nie tylko postaci dorosłe, ale też nimfy, które z powodzeniem mogą zmieścić się na czubku igły.


Czy każde ukąszenie jest groźne? Zdecydowanie nie, jednak warto mieć na uwadze, że kleszcze są nosicielami boreliozy, babeszjozy, anaplazmozy granulocytarnej, jak również kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

Do tej pory nie ma w obiegu skutecznej szczepionki albo leku przeciw boreliozie. Naukowcy jednak nie próżnują i szukają różnych dróg. W ub.r. w USA prowadzono prace nad wykorzystaniem dobrze znanego od ponad pół wieku antybiotyku hygromycyna A. Zespół badawczy z Northwestern University w Bostonie dostrzegł, że substancja ta radzi sobie z bakteriami odpowiedzialnymi za chorobę, które przed innymi środkami farmakologicznymi chroni ściana złożona komórkowa. To właśnie ona utrudnia konwencjonalne leczenie boreliozy.


Jednocześnie firmy Pfizer i Valneva prowadzą wspólne testy szczepionki przeciw tej przypadłości. Zakończyła się już druga faza badań klinicznych nad preparatem, a wzięło w niej udział 600 osób w wieku od 5 do 65 lat. Środek wszedł teraz w trzecią fazę testów, w których będzie podawany w systemie trzydawkowym – taki właśnie uznano za najskuteczniejszy.

Badania wykazały też, że szczepionka wykazuje się należytą skutecznością. Teraz pozostało sprawdzić, jak długo po jej podaniu pacjenci utrzymują odporność. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, to preparat już w 2025 r. zostanie zgłoszony do oceny przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

W 2019 r. przeprowadzono sonaż „Co Polacy wiedzą o kleszczach i KZM” na zlecenie kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” na grupie niemal 1,5 tys. Polaków. Okazało się, że trzy na cztery ankietowane osoby (78 proc.) zadeklarowały, że obawiają się kleszczy. U co czwartej (24 proc.) strach przed kleszczami był na tyle silny, że zrezygnowała ona z tego powodu z aktywności na świeżym powietrzu, co jest niepokojące.


(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Fot.: Ippez.prowly.com

 
Dodano 13:42 21-02-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama