Dodaj do ulubionych

Ranking błędów drwali

Drwale podczas ścinki powinni szczególnie uważać na prawidłowość wykonania rzazu podcinającego, błąd w tym przypadku trudno potem naprawić.

Z zainteresowaniem przeczytałem tekst z GAZETY LEŚNEJ 8/2022 dra Krzysztofa Wójcika z Instytutu Inżynierii Mechanicznej warszawskiej SGGW. Pokazuje on wyniki swoich badań nad prawidłową scinką drzew w lesie.

W ciągu kilku lat autor tego tekstu zbadał prawidłowość ścinki 200 drzew. Testy prowadzone były nie tylko w oparciu o pomiar pozostawionych pniaków, ale także o sam przebieg ścinki: np. czy drzewo upadło zgodnie z obranym kierunkiem.


Badania przeprowadzone zostały na zrębach w drzewostanach sosnowych w wieku 90 – 120 lat, a więc w najbardziej powszechnym środowisku pracy drwali. Co ważne, podszyt i część drzew były tam usunięte w ten sposób, że testowane sztuki nie mogły ulec zawieszeniu, a drwal mógł dowolnie obrać kierunek obalania. Ponadto drzewa były raczej proste, a podczas pomiarów nie było wiatru. Sami drwale reprezentowali różne doświadczenie w pracy.


Jakie były ich najczęstsze błędy? Pozwoliłem sobie je zaokrąglić i zebrać:


•    3 na 10 – tyle rzazów podcinających ma złą długość, z czego 2 na 10 są za krótkie, a 1 na 10 za długie
•    3 na 10 – tyle kątów klina wyciętego rzazem podcinającym ma złe parametry, z czego 2 na 10 jest za duża, a 1 na 10 za mała
•    2 na 10 – tyle zawias ma złą szerokość, z czego 1 na 10 jest za cienka i także 1 na 10 jest za gruba   
•    1 na 10 – tyle zawias ma złą długość, najczęściej są za krótkie
•    1 na 10 – tyle kątów odchylenia od założonego kierunku obalania było za dużych

Wszystkie te błędy w ścince spowodowały, że wśród badanych drzew 2 na 10 upadły zbyt daleko zakładanego kierunku obalania.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 14:04 21-02-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama