Dodaj do ulubionych

Leśny biznes w Szwecji

Alfa Skogsservice, to szwedzka firma leśna zajmująca się nie tylko pozyskaniem drewna i gospodarka leśną, lecz także inwentaryzacją i pomiarami drzewostanów, zbieraniem szyszek, handlem sadzonkami, a nawet wynajmem domów.

Wielu chwali się, że polskie leśnictwo wiedzie prym nie tylko w Europie, ale nawet na świecie. Jednak w kwestii możliwości rozwoju firm leśnych pozostajemy daleko w tyle, co doskonale pokazuje przykład szwedzkiej firmy Alfa Skogsservice. Świadczy ona usługi w bardzo szerokim zakresie na terenie całej Szwecji i dla różnych podmiotów.

Las zamiast telewizji
Można pomyśleć, cóż Szwedzi mają łatwiej, bo żyją w bogatszym kraju – w przypadku Alfa Skogsservice to tylko część prawdy. Przedsiębiorstwo w 2011 r. założył bowiem Czech Ivo Krsek, wcześniej mający niewiele wspólnego z gospodarką leśną.


Do Skandynawii przybył wraz z kolegami w 2009 r. jako student dziennikarstwa i politologii, by dorobić przy sadzeniu lasu. Bardzo mu się to spodobało, na miejscu poznał też swoją żonę. Porzucił więc zawodową karierę i został, by rozwijać biznes.


– Próbowałem sił w telewizji oraz prasie i to mi wystarczy. Jestem z natury przedsiębiorcą i wolę samodzielnie zarządzać – twierdził na łamach „Din Skog” w 2013 roku. Doświadczenia w prowadzeniu biznesu nabrał jeszcze w ojczyźnie, gdzie działał jako producent muzyczny oraz organizator imprez i koncertów.
Na łamach „Dagens industri” w 2016 r. przyznał, że Szwecja jest dobrym krajem do życia, tu, jak mówił, demokracja po prostu działa. Tymczasem, jego zdaniem, w byłych demoludach problemem jest nie tylko biurokracja, ale też korupcja.


Dzisiaj Ivo to czołowy przedsiębiorca leśny w Szwecji. W 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Hodowli Lasu na targach Elmia Wood. Przyznawana jest ona przedsiębiorcom wyróżniającym się w leśnictwie cechami takimi jak: przywództwo, opłacalność, satysfakcja klientów, zadowolenie pracowników.
Już wtedy Alfa Skogsservice było trzecim usługodawcą leśnym w kraju.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 14:23 10-02-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama