Dodaj do ulubionych

Pierwsza Nisula N6 w polskich lasach

Kompania Leśna dostarczyła do Polski najnowszą wersję harwestera trzebieżowego.

Nisula – model Nisula N6. Przekazanie maszyny odbyło się 10 stycznia 2023 w Nadleśnictwie Torzym (RDLP w Zielonej Górze).

Maszyna, która trafiła do polskich lasów, to N6 w wersji czterokołowej, a więc bardzo podobna do innych maszyn tej marki, które już pracują w tym nadleśnictwie. Wyposażona jest w żuraw rów-noległy o zasięgu 10 metrów pozwalający na wydajną pracę na szlakach zrywkowych rozmiesz-czonych co 20 – 24 metry. Funkcja pochylanego stołu pozwala chwytać sztuki do ścinki nawet „zza drzewa”.

Dostarczony harwester Nisula N6 wyposażony jest w głowicę ścinkową Nisula 500H, ważącą oko-ło 670 kg. Lekką i kompaktową głowicę można łatwo przemieścić do pnia bez uszkadzania pobli-skich drzew. Głowica harwesterowa 500H jest w stanie z łatwością ciąć drzewa o średnicy 50 cen-tymetrów i jest najbardziej wydajna w drugiej i trzeciej klasie wieku.

Głowice harwesterowe Nisula są zaprojektowane specjalnie do trzebieży i wykonane z wysokiej jakości materiałów (Hardox400). Nisula N6 skrywa pod maską czterocylindrowy silnik Agco Po-wer oraz pompę osiowo-tłoczkową Kawasaki 140 cm³, zapewniającą wydajną pracę głowicą i żu-rawiem już przy 1300 – 1500 obrotów silnika na minutę. Tak niskie obroty obniżają zużycie pali-wa. Przy momencie obrotowym do 800 Nm, silnik posiada ciężkie koło zamachowe, które zapew-nia stabilną pracę pod wysokim obciążeniem. Silnik klasy Euro V został starannie dostosowany do potrzeb N6, aby zapewnić wyjątkowo niskie koszty eksploatacji.

W kabinie znajdziemy kierownicę do poruszania się po drogach oraz komputer PC z modemem, umożliwiający połączenie z serwisem i zdalne diagnozowanie oraz rozwiązywanie problemów. Poprawiono klimatyzację i wyciszenie kabiny. Na zmniejszenie poziomu hałasu wpłynął ponadto fakt, że wszystkie chłodnice umieszczone są daleko z tyłu ramy.

Konstruktorzy N6 zadbali także o drobne elementy ułatwiające codzienny serwis. Pokrywa chłodnicy kryje w sobie schodki serwisowe do przedziału z hydrauliką. Pod każdą pokrywą znajdują się małe światełka LED, umożliwiające prace konserwacyjne po zmroku. Obok przedziału silnikowego znajdziemy obszerną szafkę z półeczkami na części zamienne i akcesoria, a w niej – sprężarkę powietrza w standardzie. W standardzie jest także pompa próżniowa, zasysająca olej w razie wycieku.

 
Dodano 11:49 06-02-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama