Dodaj do ulubionych

O bezpieczeństwie w leśnictwie

– W leśnictwie i w budownictwie, obserwujemy dużą liczbę nieprawidłowości dotyczących zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, odnotowujemy też dużą liczbę najpoważniejszych wypadków związanych z pracą, zazwyczaj ciężkich lub ze skutkiem śmiertelnym – stwierdziła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy 6 lutego 2023 roku.


Zebrani na posiedzeniu mieli okazję wysłuchać referatów Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotyczących właśnie bezpieczeństwa pracy zuli. W latach 2020 – 2022 przeprowadzono 723 kontrole w 660 przedsiębiorstwach realizujących usługi na rzecz Lasów Państwowych. 691 kontroli ujawniło nieprawidłowości, skutkiem czego wydano decyzje administracyjne, wystąpienia i polecenia.

To oznacza, że w 95,6 proc. przypadków kontroli, coś nie było w porządku. W 1/3 przypadków stwierdzano nieprawidłowości w wyposażeniu osób pracujących na stanowisku drwala-
pilarza w środki ochrony indywidualnej.


Co więcej, w połowie sprawdzanych przedsiębiorstw nie przeprowadzano oceny ryzyka zawodowego, która jest najważniejszym narzędziem do zarządzania BHP w zakładzie pracy.
Jak czytamy w materiałach na posiedzenie Rady „Niskie zarobki, nieregularność przychodów i poczucie zagrożenia bezrobociem pozbawiają pracowników komfortu psychicznego i satysfakcji zawodowej, co w konsekwencji doprowadza do wzrostu liczby absencji chorobowych oraz wypadków w leśnictwie”.


Źródło: Pip.gov.pl

 




Dodano 15:08 28-03-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama