Dodaj do ulubionych

Gąsienice Veriga

Słoweńska Veriga produkuje gąsienice do maszyn leśnych, w ofercie firmy jest kilka modeli dostosowanych do różnego rodzaju terenu oraz rozmiaru opon.

Coraz częściej można spotkać się z hasłami, że ciężkie maszyny leśne niszczą glebę leśną i powodują ogromne koleiny.

Z drugiej strony chodząc codziennie po kilka razy tą samą ścieżką człowiek też wydepta wąski szlak. Jednakże przy coraz większym nacisku społeczeństwa na troskę o środowisko nie można ignorować wpływu ciężkich maszyn na las.

Wydział Biotechniki Uniwersytetu w Lublanie w 2010 roku przeprowadził szereg badań odnośnie wpływu zastosowania gąsienic na kołach maszyn. Wyniki były jednoznaczne, nacisk jednostkowy na podłoże został zmniejszony między 30 a 50 proc. w porównaniu do kół bez zamontowanych gąsienic.

Siła nacisku rozkładana była na większym ciężarze, co powodowało mniejsze zagęszczanie gleby w miejscu przejazdu. Większa powierzchnia styku to większy uciąg, a to przekłada się na brak uślizgu kół, co w efekcie końcowym wpływa na zmniejszone zużycie paliwa podczas pracy.

Gąsienice na koła maszyn leśnych
Pierwszą zaletą gąsienic jest zwiększenie stabilności maszyny i możliwość przenoszenia większych obciążeń. Rozciągnięte na kołach gąsienice mają większą powierzchnię styku z podłożem w porównaniu do samych kół czy kół z łańcuchami. Przekłada się to na mniejszy nacisk na podłoże, a co za tym idzie mniejsze ugniatanie gleby oraz większą nośność na podmokłym terenie.


Dzięki gąsienicom maszyna ma stałą przyczepność do podłoża. Zwiększona stabilność zmniejsza przechylanie się maszyny podczas jazdy. Dla jak najlepszej przyczepności zaleca się stosowanie opon ze specjalnym rowkiem, w którym opierają się elementy gąsienicy.

Takie rozwiązanie ogranicza ślizganie się ich na oponach. Gąsienica wpływa także na zwiększenie żywotności opon. Nierzadko jedna to koszt kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zabezpiecza zarówno bieżnik przed ostrymi krawędziami, takimi jak kamienie czy pniaki po drzewach, jak również chroni boki opony przed ich przypadkowym uszkodzeniem.


Według badań słoweńskiej firmy Veriga, producenta gąsienic do maszyn leśnych Green Track, zastosowanie metalowych gąsienic wydłuża żywotność opon o nawet 60 proc. Jednocześnie odpowiedni kształt profili gąsienic zapobiega się ślizganiu kół wewnątrz naciągniętej gąsienicy, co zmniejsza zużycie jej metalowych elementów oraz bieżnika samych opon.


Przez wiele lat przedsiębiorstwo Veriga skutecznie rozwijało swoje gąsienice Green Track zanim weszły do produkcji seryjnej. Fabryka producenta powstała w roku 1922. Przez ponad 100 lat produkowała różne wyroby, ale głównie skoncentrowana była na śrubach, ciężkich łańcuchach do kotwic, leśnych łańcuchach zrywkowych, łańcuchach górniczych oraz ogólnie produkowała łańcuchy „na metry” o grubościach ogniwa od 1 mm do 10 cm.

Z biegiem lat produkcja została rozszerzona o łańcuchy ochronne na koła maszyn przemysłowych oraz łańcuchy śniegowe do samochodów, ciężarówek oraz ciągników. Na początku XXI wieku firma zatrudniała 1500 pracowników. Obecnie Veriga jest coraz bardziej rozpoznawalną marką na świecie. Bez trudu konkuruje z największymi producentami gąsienic i łańcuchów. Produkty Veriga są dostępne na całej kuli ziemskiej.


Firma nieustannie poszukuje kompromisu między trwałością produktu, ceną i wpływem na środowisko. Dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny materiałoznawstwa, obróbki termicznej metali oraz konsumentami udało się uzyskać odpowiedni stop do produkcji wytrzymałych gąsienic.


Veriga do produkcji używa stali borowej, która po procesie hartowania osiąga odpowiedni stosunek twardości do elastyczności. Im wyższa twardość tym gąsienice wolniej się ścierają, elastyczność pozwala na delikatne uginanie się materiału pod wpływem obciążeń bez pękania i kruszenia się. Istotnym elementem gąsienic są ogniwa spinające poszczególne listwy.

Veriga produkuje je w trzech rozmiarach, o średnicy 22,26 i 30 mm. Optymalnym rozwiązaniem są ogniwa o średnicy 26 mm. Jednakże jeśli klientowi zależy na większej wytrzymałości kosztem zwiększonej masy gąsienicy można zastosować ogniwa 30 mm.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 14:14 24-05-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama