Dodaj do ulubionych

Austria. Wzrost pozyskania o 5 procent

W 2022 roku w Austrii pozyskano 19,36 mln m³ drewna, czyli prawie 1 mln m³ więcej niż rok wcześniej (5 proc.).

Wzrost wynika między innymi z wyższych cen drewna, ale również z rosnącej ilości uszkodzonych drzew – w szczególności w Styrii, Karyntii i Tyrolu. Szacuje się, że w 2022 roku pozyskano aż 20 proc. więcej uszkodzonego drewna niż w 2021 roku.


Zgodnie ze statystykami Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Regionów i Zarządzania Wodą, pozyskanie w 2022 roku było o 4,5 proc. większe od pięcioletniej średniej i 8 proc. większe niż w dziesięcioletniej średniej.

Mali właściciele lasów (poniżej 200 hektarów) pozyskali 11,36 mln m³, czyli 5 proc. więcej niż w 2021 roku – małe lasy dają w ten sposób 59 proc. całkowitego pozyskania.

Duże firmy zarządzające lasami zwiększyły pozyskanie w 2022 roku w stosunku do poprzedniego o 5 proc. do 6 mln m³ i stanowią 31 proc. całkowitego pozyskania.

– Lasy i ich zarządcy nadal stoją przed dużymi wyzwaniami. Susze, burze i korniki wywierają duży nacisk na ekosystem. Zwiększenie intensywności tych szkodliwych czynników pokazuje jak istotne są odporne i stabilne lasy dla zrównoważonej gospodarki leśnej. Dlatego, wszelkie starania by uczynić las przyjaznym dla klimatu mają najwyższy priorytet. Pakiet środków w ramach Austriackiego Funduszu Leśnego w tym pomaga – zaznaczył Norbert Totschnig, minister rolnictwa Austrii.

Źródło: Waldverband.at
Dodano 15:50 24-05-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama